سحر میرآبا
لمینیت
5/5 - (1 امتیاز)

لمینیت یکی از محبوب ترین و معروف ترین روش هایی است که برای اصلاح طرح لبخند استفاده می شود. دندان ها به طور مستقیم روی زیبایی لبخند فرد تاثیر می گذارند و کسی که دندان های زیباتری داشته باشد لبخند زیباتری نیز خواهد داشت. به همین دلیل افراد زیادی به دنبال اصلاح ظاهر و رفع ایرادات دندان های خود هستند. با استفاده از لمینت می توانید عیوب دندانی را از بین ببرید و لبخندی زیبا و جذاب را بسازید. داشتن لبخندی زیبا به راحتی اعتماد به نفس شما را چند برابر می کند و به جذابیت چهره شما می افزاید.

لمینیت چیست؟

لمینیت لایه یا پوسته نازکی از مواد همرنگ دندان است که برای اصلاح ایرادات ظاهری دندان ها روی آنها چسبانده می شود. با استفاده از این روش، دندانپزشک می تواند رنگ، شکل و حتی اندازه دندان ها را تغییر دهد تا آن ها را به شکل و فرم دلخواه زیباجو برساند. همچنین این روکش نسبت به مینای دندان از مقاومت بالاتری برخوردار است و از دندان های شما بیشتر محافظت نماید. این روش عمر بسیار زیادی دارد و در مقایسه با روش های دیگر نیاز کمتری به تغییر شکل یا تراشیدن دندان دارد. بیشتر افراد به دلیل ظاهر زیبا، کیفیت و دوام لمینت به آن روی می آورند. این روکش بسیار نازک است و در اکثر موارد نیازی به تراشیدن دندان ندارد.

انواع لمینت

انواع لمینت
انواع لمینت

لمینت ها به طور کلی از دوجنس کامپوزیت و سرامیک ساخته می شوند. این دو گونه از نظر ساختار و ظاهر کاملا با یکدیگر متفاوت هستند.

لمینیت کامپوزیتی

لمینت های کامپوزیتی داخل مطب دندانپزشکی ساخته شده و معمولا در یک جلسه به طور کامل روی دندان ها چسبانده می شوند. برای ساخت این لمینت ها نیازی به قالب گیری نیست و به تراشیدن دندان ها نیز نیازی ندارد. این لمینیت ها به عنوان یک لایه محافظ روی مینا دندان چسبانده می شود. دندانپزشک از ابزارهای خود برای شکل دادن کامپوزیت استفاده می کند و آن را به شکل دندان شما در می آورد. سپس با استفاده از اشعه های مخصوص، ونیر کامپوزیت به دندان چسبانده می شود.

لمینت کامپوزیت برای ترمیم دندان هایی که تغییر شکل داده اند، دندان های بدشکل، بستن فاصله بین دندان ها، ترمیم دندان های ترک خورده و شکسته و اصلاح نامرتبی دندان ها استفاده می شود. همچنین در مواردی که آسیب و مشکلاتی مانند ساییدگی، رنگ پریدگی لب ها، ترک خوردن و … وجود دارد، تراشیدن می تواند وضعیت دندان ها را بدتر کند. به همین دلیل توصیه می شود این افراد از لمینت کامپوزیت استفاده کنند.

لمینیت سرامیکی

لمینیت سرامیکی
لمینیت سرامیکی

برخلاف لمینیت های کامپوزیتی، لمینیت های سرامیکی نیاز به قالب گیری دارند و در دو جلسه انجام می شود. در جلسه اول، دندانپزشک دندان های شما را برای قالب گیری آماده می کند و پس از قالب گیری دندان ها، این قالب برای لابراتوار فرستاده می شود تا لمینت ها را منحصراً برای دندان های زیباجو بسازد. سپس در جلسه دوم، لمینیت های ساخته شده را با استفاده از مواد باندینگ به دندان های شما چسبانده می شود.

برخی از افراد دوست دارند رنگ لمینتی که استفاده می کنند، بسیار سفید باشد و برخی دیگر دوست دارند رنگ لمینت نزدیک به رنگ طبیعی دندان ها باشد. لمینت های سرامیکی، رنگ ها و مدل های بسیار متنوعی دارند و زیباجویان بسته به سلیقه خود می توانند یکی از آن ها را انتخاب کنند.

لمینت های سرامیکی نسبت به لمینت های کامپوزیتی، در مقابل ضربه و تغییر رنگ مقاومت بیشتری دارند. این لمینت ها، از سرامیک های مختلفی ساخته می شوند. برخی از این سرامیک ها، از جنس زیرکونیا ساخته می شوند که دارای استحکام بسیار بالایی هستند. اما لمینیت های زیرکونیا، زیبایی کمتری نسبت به سایر سرامیک ها دارند. زیرکونیا بیشتر برای دندان هایی که تحت فشار فیزیکی بالایی هستند استفاده می شود.
انواع دیگری از سرامیک مانند EMAX نیز وجود دارند که از استحکام قابل قبولی برخوردارند و در کنار آن زیبایی قابل توجهی نیز دارند. نوع دیگری از سرامیک های مورد استفاده در لمینت ها فلدسپات یا کریستال است که بیشترین میزان درخشندگی و زیبایی را دارند.

نحوه انجام لمینت سرامیکی

همانطور که گفتیم لمینیت از جنس سرامیک یا چینی بوده و پس از قالب گیری دندان ها توسط لابراتوار ساخته می شود. به همین دلیل انجام این درمان به یک جلسه محدود نخواهد شد. در جلسه اول دندانپزشک، دندان های شما را برای قالب گیری آماده کرده و سپس قالب دندان های شما را برای لابراتوار ارسال می کند. در همین جلسه یک روکش موقتی روی دندان های شما قرار می دهند. در جلسه دوم، بعد از ساخته شدن لمینت ها، دندانپزشک روکش های موقتی را برداشته و با استفاده از مواد و ابزار های مخصوص، لمینت ها را روی دندان های شما می چسباند.

جهت آشنایی کامل با مراحل برداشتن روکش های موقتی و چسباندن لمینیت روی دندان ویدئو زیر را تماشا نمایید 👇

مزایای لمینیت

لمینیت دندان نسبت به روش های دیگر اصلاح طرح لبخند، مزایای زیادی دارد. عدم تراشیدن مینای دندان، نیاز نداشتن به بی حسی، ظاهری زیبا و درخشان، عدم تغییر رنگ در مقابل مصرف مواد غذایی، مقاومت و استحکام بالا و طول عمر مناسب، از برتری های لمینیت نسبت به سایر روش های اصلاح طرح لبخند می باشند.

مراقبت های پس از لمینت

حتما پس از انجام لمینت، با دندانپزشکتان در مورد رژیم غذایی خود مشورت کنید و به توصیه های او عمل نمایید. در ادامه تعدادی از مراقبت های لازم بعد از انجام لمینیت را آورده ایم:

  • سعی کنید غذاهای سفت و سخت را نخورید و یا مصرف آن ها را به حداقل برسانید. جویدن ته دیگ و یا شکاندن پوست آجیل ها با دندان می تواند به لمینت های شما آسیب جدی برساند. همچنین مصرف نوشیدنی هایی که برروی رنگ دندان ها تاثیر می گذارند، امکان دارد باعث تغییر رنگ لمینت ها شود و یا عمر آن را کمتر کنند. پس سعی کنید کمتر از چای، قهوه و نوشابه استفاده نمایید.
  • سعی کنید بهداشت دندانی خود را به طور کامل رعایت نمایید. تصور نکنید که چون لمینت ها از دوام بالایی برخوردارند، پس نیازی به رعایت بهداشت دهان ندارند. لمینت ها نیز مانند دندان ها طبیعی به مراقبت نیاز دارند و در صورت عدم رعایت بهداشت، ممکن است آسیب های جبران ناپذیری به لمینیت و یا دندان اصلی شما وارد شود. پس سعی کنید همواره از مسواک و نخ دندان استفاده نمایید.
  • دندانپزشکان توصیه می کنند زیباجویان، چند هفته پس از انجام لمینت دندان، مجدداً برای بررسی وضعیت لمینت ها به دندانپزشک خود مراجعه نمایند. چکاپ منظم لمینیت ها باعث می شود تا در صورت وجود مشکل، دندانپزشک به سرعت متوجه آن شود و پیش از ایجاد آسیب، آن را رفع نماید.

قیمت لمینیت دندان

قیمت لمینت به موارد مختلفی از جمله جنس لمینیت، کشور سازنده لمینیت، مارک لمینت و تعداد دندان هایی که نیاز به لمینت دارند، بستگی دارد. این موارد همگی به صورت مستقیم روی قیمت لیمینت تاثیر گذارند. به طور کلی باید گفت قیمت لیمینت دندان، نسبت به سایر روش های زیبایی بالاتر است؛ زیرا مواد استفاده شده در لمینت کیفیت و دوام بسیار بالایی دارند و ماندگاری و زیبایی لمینیت از روش های دیگر بیشتر است.

جهت آشنایی بیشتر با مدل های مختلف لمینیت، مطلب انواع لمینت را مشاهده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.