سحر میرآبا
فلوراید تراپی چیست
5/5 - (3 امتیاز)

فلوراید چیست؟

یک ماده معدنی مفید میباشد، که باعث استحکام دندان و استخوان ها، خصوصا در اویل رویش آنهاست. فلوراید از دندان ها در برابر پوسیدگی محافظت کرده و به سلامت مینای دندان کمک میکند. این ماده نه تنها پوسیدگی های اولیه دندان را متوقف می كند، بلکه آنها را نسبت به پوسیدگی های بعدی هم مقاوم خواهد کرد.

تحقیقات نشان میدهد، آب آشامیدنی فلوراید دار باعث کاهش پوسیدگی دندان تا 25% میشود. به همین دلیل در برخی از کشورها، به آب آشامیدنی مقداری فلوراید می افزایند.

روشهای فلوراید رسانی دندان

"<yoastmark

روشهای موضعی بسیاری برای رساندن فلوراید به دندان وجود دارد، که در ادامه به بررسی آن ها میپردازیم:

خمیردندان حاوی فلوراید

رایج ترین و مهم ترین روش، استفاده از خمیردندان حاوی فلوراید می باشد. این خمیردندان ها دارای 1000 واحد فلوراید هستند و هنگامی که به طور مداوم استفاده شوند بسیار موثرند. اعداد واحد فلوراید خمیردندان ها، معمولا روی بسته بندی آنها ذکر شده است.

دهانشویه حاوی فلوراید

غلظت فلوراید این دهانشویه ها با هم تفاوت دارد. دهانشویه ها دو نوع روزانه و هفتگی دارند. که فلوراید نوع روزانه غلظت کمتری نسبت به نوع هفتگی دارد.

قرص مکمل فلوراید

مکمل های حاوی فلوراید را معمولا برای کودکان گروه سنی 6 تا 16 سال، که رابطه خوبی با دهانشویه فلوراید ندارند، تجویز میکنند. این مکمل ها به صورت قرص یا مایع موجود بوده و با توجه به سن فرد برای مصرف تجویز میشود.

فلوراید تراپی

روش دیگری به نام فلورایدتراپی هم وجود دارد که این روش، در مراكز دندان پزشكی انجام میگیرد. در این روش حجم زیادی از فلوراید را مستقیما بر روی دندان ها قرار میدهند، تا میکروب ها و پلاک ها را از بین برده و ساختار مینای دندان را مستحکم تر کنند.

فلورایدتراپی چیست؟

"<yoastmark

فلوراید تراپی به معنای استعمال موضعی فلوراید به صورت دوره ای بر روی دندان، به منظور افزایش مقاومت آنها در برابر پوسیدگی میباشد. در این روش دندانپزشک ابتدا دندان ها را با برس و خمیر مخصوص تمیز می کند و سپس فلورایدی که به صورت ژل یا وارنیش روی سینی دندانی وجود دارد را بر روی دندان ها قرار میدهد. تقریبا یک دقیقه پس از آن، فرد باید تا حد امکان محتویات درون دهان خود را از طریق لوله تخلیه مایعات خالی کند، اما دهان نباید شسته شود.

فلوراید تراپی در کودکان

برای جلوگیری از پوسیدگی دندان کودکان نیز، از این روش استفاده می کنند. ژل فلوراید در گذشته بسیار مورد استفاده بود، اما لازم بود که کودک 4 دقیقه بی حرکت بنشیند و ظرف مخصوص فلوراید دندان را در دهانش تحمل کند. این کار برای کودک دشوار است و امکان دارد بخشی از آن را قورت بدهد.

مراقبت های قبل از فلورایدتراپی

کودکان قبل از وارنیش فلورایدتراپی باید تغذیه مناسبی داشته و به مقدار کافی مایعات بنوشند، زیرا پس از فلورایدتراپی تا یک ساعت امکان خوردن یا آشامیدن وجود ندارد. قبل از انجام وارنیش فلوراید، بهتر است دندان ها را با خمیر پروفیلاکسی (درمطب) یا مسواک زدن معمولی تمیز نموده و هرگونه پلاک یا جرم قابل مشاهده برداشته شود. (البته پروفیلاکسی در موارد عدم دسترسی به امکانات، ضروری نیست).

مراقبت های بعد از فلورایدتراپی

مراقبت های بعد از فلورایدتراپی
مراقبت های بعد از فلورایدتراپی

برای خشک کردن وارنیش فلوراید، لازم است قبل از مرخص کردن بیمار صبر کرد چون وارنیش در تماس با مایعات دهان سفت می شود. کودک باید تا پایان روز فلورایدتراپی، از رژیم غذایی نرم استفاده کند وباید از خوردن غذای سفت پرهیز کند. تا صبح روز بعد کودک نباید از مسواک و نخ دندان استفاده نماید. تغییر رنگ سطح دندان، پس از فلورایدتراپی طبیعی بوده و به مرور پس از مدتی به حالت اولیه خود باز می گردد. به این منظور توصیه می شود، یک ساعت پس از انجام فلورایدتراپی، یک لیوان شیر نوشیده شود.

پس از انجام فلورایدتراپی، کودک یک پوشش بر روی دندانهای خود احساس میکند. این پوشش دارای رنگ خردلی تیره است. بدین ترتیب به کودک توصیه می شود دندانهای خود را به مدت 4 تا 6 ساعت پس از درمان مسواک نزده یا نخ دندان نکشد، تا بهترین نتیجه ممکن حاصل شود.

هزینه و قیمت فلورایدتراپی

هزینه فلورایدتراپی به نسبت کمتر از اکثر درمان های دندان پزشکی جهت درمان پوسیدگی دندان مانند پر کردگی و سایر موارد مانند آن است.

عوارض فلوراید

فلوئوروزیس

فلوئوروزیس
فلوئوروزیس

متداول ترین عارضه ناشی از مصرف زیاد فلوراید، تغییر رنگ دندان ها یا فلوئوروزیس است. فلوئوروزیس (Fluorosis) وضعیتی است که در آن رگه های سفید یا تغییر رنگ در دندان ها ایجاد می شود. فلوئوروز زمانی اتفاق می افتد که کودک از بدو تولد تا هشت سالگی (زمانی که دندانها در زیر لثه در حال رشد بوده اند) فلوراید بیش از حد مصرف کرده باشد. این شرایط باعث می شود دندان ها به رنگ سفید و قهوه ای در آمده یا لکه های مشخص بر روی مینا یا سطح دندان ظاهر شود. البته پس از کامل شدن فرآیند رشد دندان ها، دیگر فرد مبتلا به فلوئوروزیس نمیشود.

بد رنگی دندان بیشتر در کودکانی دیده می شود که مقدار زیادی خمیر دندان خورده اند، یا فلوراید خیلی زیادی به صورت مکمل مصرف کرده اند. به همین خاطر توصیه می شود برای کودکانی که نمی توانند خمیر دندان را از دهانشان بیرون بریزند، نباید از خمیر دندان فلوراید دار استفاده شود.

آلرژی

برخی افراد ممکن است در اثر فلورایدتراپی دچار تحریک پوست شوند، که البته این عارضه بسیار کمیاب است.

خاصیت سمی

فلوراید در صورتی که در دوز بسیار زیاد خورده شود، همانند هر ماده دیگری می تواند سمی باشد. این اتفاق معمول نیست، با این حال توصیه می شود در کودکان زیر ۶ سال وارنیش فلوراید انجام شود. وارنیش فلوراید روشی است که برای کودکان کم سن ترجیح داده می شود چون کودکان ممکن است دهانشویه فلوراید را قورت بدهند، که این باعث حالت تهوع و استفراغ در آنها می شود.

فواید فلوراید

فواید فلوراید
فواید فلوراید
 • کمک به جذب بهتر کلسیم و فسفات بدن، برای ترمیم مشکلات مینای دندان
 • کند یا خنثی کردن فرآیند پوسیدگی دندان
 • جلوگیری از رشد باکتری ها
 • پیشگیری از عفونت لثه
 • ساده تر بودن تحمل فرآیند درمان برای کودکان
 • امکان خوردن و آشامیدن برای کودک به مدت کوتاهی پس از درمان
 • وجود شواهد مورد تایید درباره اثر بخشی بالا جهت درمان پوسیدگی دندان

سوالات متداول در مورد فلورایدتراپی

فلورایدتراپی چقدر طول می کشد؟

فرآیند فلورایدتراپی بر روی دندان ها، تنها چند دقیقه زمان می برد. ممکن است از شما بخواهند تا یک ساعت چیزی نخورید تا فلوراید کاملا جذب شود.

فلورایدتراپی تا چه اندازه موثر است؟

در یک پژوهش علمی مشخص شد، کودکان و نوجوانانی که به مدت یک سال فلوراید درمانی انجام دادند، 43% کمتر از دیگران دچار پوسیدگی دندان شدند. همچنین گزارش درمان های فلوراید نشان میدهد، که درمان فلوراید تاثیر قابل توجهی در جلوگیری از کرم خوردگی و پوسیدگی در دندانهای شیری و دندانهای دائمی دارد.

هر چند مدت یکبار به فلورایدتراپی نیاز است؟

طبق توصیه انجمن دندان پزشکی ایالات متحده، هر شش تا دوازده ماه یک بار (بسته به وضعیت سلامت دهان)، درمان با فلوراید باید صورت بگیرد. گاهی ممکن است به منظور جلوگیری از پوسیدگی دندانهای شما، دهانشویه فلوراید دار توسط دندانپزشک تجویز شود، که حتما در منزل مرتبا از آن استفاده کنید.

چه مقدار فلوراید باید روزانه مصرف نمود؟

 • از تولد تا 3 سالگی 0.1 تا  1.5میلی گرم
 • 4 تا 6 سالگی 1 تا  2.5میلی گرم
 • 7 تا 10 سالگی 1.5 تا  2.5میلی گرم
 • در جوانان و بزرگسالان 1.5 تا 4 میلی گرم

آیا فلورایدتراپی فقط مخصوص کودکان است؟

خیر. افراد بزرگسال بسیاری هم در معرض پوسیدگی دندان قرار دارند. مثلا کسانی که دچار خشکی دهان اند. یا تهوع زیاد به علت شیمی درمانی یا مشکلات دیگر دارند. یا افرادی که میزان باکتری های دهانشان زیاد است. در این صورت هم، استفاده از مکمل های موضعی فلوراید برای کاهش پوسیدگی توصیه میشود. هم به صورت خمیردندان های فلوراید دار و هم دهانشویه و فلورایدتراپی منظم.

کلام آخر

فلورایدتراپی یکی از روشهای کاربردی و ریشه ای جهت از بین بردن باکتری های پوسیدگی زا، و همچنین استحکام مینای دندان و پیشگیری از پوسیدگی دندان هاست.

چنانچه در مورد این زمینه هرگونه سوال، نظر و یا تجربیاتی دارید، آن را با ما به اشتراک بگذارید. پیشاپیش ازنظرات شما جهت بهبود مطالب سایت، سپاسگذاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.