سحر میرآبا
بریج دندانی چیست؟
5/5 - (3 امتیاز)

آیا تاکنون برای شما هم رخ داده که به دندان های خود بنگرید و جای خالی برخی دندان ها، باعث آزارتان شود ولبخندتان را زشت نشان دهد؟ روش های بسیاری جهت زیباسازی لبخند و پر کردن جای خالی دندان ها وجود دارد. یکی از متداول ترین روش ها، بریج دندان می باشد که میتواند به بازگرداندن ظاهر‌ و کارآیی دندان های شما کمک کند.

بریج دندان یا پل دندانی

بریج دندان، یک پروتز مصنوعی است که توسط دندان های جانبی در جای خود محکم می شود. با اینکه بریج ها می توانند مانند پرکردگی ها از مواد مختلفی مانند طلا تهیه شوند، اما معمولا آنها را از پرسلین می سازند تا به رنگ دندان طبیعی باشد.

در این روش، دندان‌های مجاور، برای قرار گرفتن بریج (به عنوان نگهدارنده پروتز مصنوعی) تراشیده می شوند. و یک پروتز که متشکل از سه دندان مصنوعی است، روی این دو دندان و ناحیه بی دندانی قرار میگیرد. به این صورت چیزی شبیه یک پل بین دو دندان مجاور ایجاد می شود که جایگزین دندان از دست رفته است.

بنابراین، برای جایگزین کردن دندان ها به روش بریج، می بایست در دو طرف ناحیه بی دندانی، دندان هایی وجود داشته باشد که از نظر استحکام ریشه و لثه در وضعیت مطلوب باشند.

شرایط بریج دندان

با از دست رفتن یک دندان، دندان های کناری کج می شوند و به سمت فضای خالی حرکت می کنند. این امر بر شیوه قرار گیری دندانها برروی هم تاثیر می گذارد و فشار مضاعفی به دندانها و مفصل های فک وارد می شود.

از آنجایی که تمیز کردن دندان های منحرف شده دشوار است، احتمال پوسیدگی و بروز بیماری های لثه افزایش می یابد. استخوان فک در اثر نبودن دندان تحلیل می رود. تحلیل رفتن استخوان فک باعث افتادگی لب ها می شود و چهره را پیرتر نشان می دهد. اگر یک دندان از بین برود، دندان های اطراف می توانند در فضای خالی یا سمت بالا یا پایینِ فضای خالی حرکت کنند.

این امر مشکلات بسیاری اعم از مشکل در جویدن و درد ناشی از فشار دندانها برروی فک و… را به وجود خواهد آورد.

انواع پل دندانی

 1.  بریج معمولی یا سنتی
 2. بریج معلق یا کانتیلور
 3.  پیوند مریلند (پل پیوند شده با رزین)
 4. بریج بر پایه ایمپلنت

پل دندانی معمولی یا سنتی

پل دندانی معمولی یا سنتی
پل دندانی معمولی یا سنتی

به این نوع پل ها اصطلاحا تردیشنال بریج میگویند و از گذشته تا به حال به عنوان یک روش جایگزین دندان از دست رفته در نظر گرفته میشود. این بریج دندانی دارای دو یا چند تاج و یک یا چند دندان فیلر است که همگی به هم متصل اند. برای نصب این پل لازم است دندان های مجاور استحکام خوبی داشته باشند.

برای اعمال این پل ها باید مینای دندان های مجاور را تراش دهیم. به طوری که بتوان پل را به آن ها متصل کرد. جنس پل های سنتی از فلز، پرسلن یا سرامیک می باشد.

پل معلق یا کانتیلور

این نوع پل برای افرادی که فقط در یک طرف شکاف دارای دندان هستند، گزینه ای مناسب میباشد. معمولا برای پروتز جای خالی یک دندان استفاده میشود. برای نصب چنین پلی باید یک دندان طبیعی در یک طرف (چپ یا راست) جای خالی دندان وجود داشته باشد (برخلاف پل معمولی که دو دندان طبیعی نیاز دارد). برای نصب پل باید دندان پایه را تراش دهیم و سپس پل را تثبیت کنیم.

پل دندان مریلند

پل دندان مریلند
پل دندان مریلند

این نوع پل دندانی معمولا، جایگزین دندان های ردیف جلو میباشد. برای این که آن ها را نصب کنیم نیاز به دو دندان طبیعی مجاور داریم، یعنی طرف چپ و راست دندانی که از دست رفته باید دندان طبیعی وجود داشته باشد. اما با این تفاوت که در این روش، ما نیازی به تراشیدن مینا نداریم. بلکه با کمک بالهایی از جنس فلز یا پرسلین، پل را به پشت دندان های طبیعی موجود چپ و راست متصل میکنیم.

پل بر پایه ایمپلنت

پل بر پایه ایمپلنت
پل بر پایه ایمپلنت

در این روش، پروتز مصنوعی توسط ایمپلنت ها در جای خود نگه داشته می شود. بیمارانی که تعداد بیش از یک دندان خود را از دست داده باشند واجد شرایط اینگونه پل ها هستند. در این روش مطلقا با دندان های مجاور کاری نداریم زیرا خود بن ایمپلنت به تنهایی قابلیت نگهداری پل را دارد.

بریج بر پایه ایمپلنت شبیه دندان طبیعی است با این تفاوت که به جای قرارگیری روی ریشه طبیعی دندان، بر روی بن ایمپلنت قرار می گیرد.

در بیشتر موارد هنگامی که بریج بر پایه ایمپلنت استفاده می شود، یک ایمپلنت دندان در داخل استخوان فک، جایگزین ریشه یکی از دندان های از دست رفته شده و پس از آن پروتز دندان، به آن متصل می شود.

پل دندانی بر پایه ایمپلنت نیاز به دوعمل جراحی دارد:
عمل اولیه جهت کاشتن و قرار دادن واحدهای ایمپلنت داخل استخوان فک بیمار
عمل ثانویه جهت نصب بریج یا پل دندان

عمر بریج دندانی

عمر بریج های دندانی به فاکتور های مختلفی مانند جنس روکش ساخته شده و نحوه مراقبت دارد. که با رعایت منظم بهداشت دهان و دندان، ممکن است عمر آن ها به بیش از 10 سال برسد. عمر بریج ها، به غذایی که مصرف می کنید و قدرت دندان های مجاورش، بستگی دارد.

هزینه بریج دندانی

هزینه بریج دندانی
هزینه بریج دندانی

بریج ها از مواد گوناگونی ساخته میشوند که هر کدام استحکام و طول عمر متفاوتی دارند و به طبع هرچه کیفیت مواد بیشتر باشد، هزینه بریج دندان بیشتر میشود.
فاکتورهای بسیاری وجود دارد که میتواند روی هزینه بریج دندان تاثیر بگذارد:

 • تعداد دندان های خالی که نیاز به بریج دارند.
 • نوع مواد بکار رفته برای ساخت بریج ها.
 • میزان دشواری قرار دادن بریج ها.

درمان و ترمیم های مورد نیاز میان فرآیند پل گذاریقیمت بریج دندان را نمی توان به طور قطعی اعلام کرد و ابتدا باید شرایط دندان ها، نوع وجنس بریج شما توسط دندانپزشک مشخص گردد. شما می توانید برای مشاوره از طریق شماره های مطب و پیج اینستاگرام با ما ارتباط بگیرید.

مزایای بریج دندانی

 • طرح لبخند شما را زیباتر میکند.
 • فرآیند جویدن را تسهیل میبخشد.
 • گفتار و نحوه ادای کلمات را بهبود میبخشد.
 • توزیع نیرو در دندان ها و فک را یکسان مینماید.
 • مانع از حرکت دندان ها و ناصاف شدن آنها میشود.

معایب بریج دندانی

 • تراشیدن مینای دندان که توانایی بازسازی مجدد به صورت طبیعی را ندارد و غیر قابل بازگشت است.
 • در برخی موارد، تنها دندان های مصنوعی را به دندان های مجاور متصل میشوند و دندان ها به استخوان فک نمیرسند. بنابراین با یک ضربه شدید امکان شکستن دندان های مصنوعی و طبیعی اطراف آن وجود دارد.

تفاوت بریج دندان و ایمپلنت

تفاوت بریج دندان و ایمپلنت
تفاوت بریج دندان و ایمپلنت

ایمپلنت و بریج کاربردهای یکسانی دارند و برای یک هدف طراحی شده اند. در عین حال تفاوت های بسیاری هم دارند.

 • از لحاظ بهداشتی ایمپلنت نسبت به بریج بهتر است، زیرا این نوع دندان درون فک جای می گیرد و شما میتوانید به راحتی مسواک و نخ دندان بکشید.
 • دندانی که از طریق ایمپلنت کاشت می شود، نسبت به بریج عمر طولانی تری دارد، زیرا ریشه دندان ایمپلنتی از تیتانیوم است و به خوبی با فک جوش میخورد و نسبت به پوسیدگی دندان مقاوم است و حتی بسیاری از افراد تا آخرعمر از این نوع دندان استفاده می کنند.
 • قطعا هزینه ایمپلنت نسبت به بریج دندانی بیشتر است، این در حالیست که بریج دندانی، هر چند سال یکبار باید چک شود و در صورت شکستن و یا از بین رفتن چسب دندانی باید مراجعات بیشتری به دندانپزشکی داشت.
 • بریج ها معمولا موقتی هستند و بعد از حدود 10 سال نیازمند تعویض اند یعنی طول عمر آن نسبت به ایمپلنت چندان زیاد نیست.
 • ایمپلنت ها معمولا مدت زیادی عمر میکنند و به نوعی درمان دائمی جایگزینی دندان هستند.

با این حال بهتر است دندان های شما توسط دندانپزشک متخصص، معاینه شده و با توجه به شرایط دندان های شما، بهترین تصمیم برای درمان شما گرفته شود.

چکیده

اگر یک یا تعدادی از دندان های خود را از دست داده اید، گزینه های گوناگونی برای جایگزین کردن این دندان ها پیش رو دارید. پل دندانی یکی از این روش هاست و همانطور که در این مقاله مطالعه نمودید، فواید بسیاری دارد. درصورتی که به این نتیجه رسیدید، که بریج دندانی برای شما مناسب است و یا قصد پروتز کردن جای خالی دندان های خود را دارید. حتما با متخصص دندانپزشک مشورت کنید.

موجب خرسندی ماست که تجربیات خود را در این زمینه با ما به اشتراک بگذارید تا دیگران هم از تجربیات مفید شما بهره مند شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.