سحر میرآبا
انواع مسواک ها
4.9/5 - (15 امتیاز)

تفاوت انواع مسواک در نگهداری بهداشت دهان و دندان های افراد مختلف امری بسیار ضروریست. اگر به دنبال دندان های سفید و سالم هستید، در انتخاب مسواک خود دقت به خرج دهید؛ تا هم زیبایی شما محفوظ باشد و هم با خیال راحت از خوردن غذاهای مختلف نهایت لذت را ببرید. متخصصان حوزه دندانپزشکی، انواع مسواک ها را برای مصارف مختلف تولید کرده اند، که در رفع نیازهای بهداشت دهان و دندان تحولی عظیم به حساب می آید.

چرا باید از انواع مسواک استفاده کنیم؟

مسواک مناسب، امکان بیشترین دسترسی سطح دندان ها را فراهم می کند، فرد به راحتی می تواند به دندان های عقبی دسترسی داشته باشد و آنها را به راحتی تمیز کند. در زمان خرید، مسواکی را انتخاب کنید که بتوانید بوسیله ی آن، به راحتی دندان های خود را مسواک بزنید. از مزایای مسواک می توان به ارزان و به صرفه بودنشان و قابل حمل و جمع و جور بودن آن ها اشاره کرد.

اگر در انتخاب مسواک مناسب و مسواک زدن صحیح کوتاهی کنید؛ دندان های شما دچار مشکلاتی از قبیل تشکیل پلاک، پوسیدگی، بیماری های لثه و سایر مشکلات می شود.

انواع مسواک

مسواک برقی

"<yoastmark

این مدل مسواک، با برق یا باتری کار می کند و یکی از مزیت مسواک برقی این است که، در حین مسواک زدن، برخی از بخش های آن به صورت خودکار به همه جهات حرکت می کنند، تا مواد غذایی از کنار دندان شما، بهتر پاک شوند. برخی از مسواک های برقی دارای تایمر هستند و به فرد کمک می کند تا بفهمد چه مدت مسواک زده است.

مسواک ارتودنسی

"<yoastmark

سیمهایی که برای نگه داشتن حالت مطلوب دندان ها در ارتودنسی استفاده می شود، کار را برای نظافت دندان ها در دوره درمان سخت می کند. تفاوت مسواک مخصوص ارتودنسی با مسواک معمولی در این است که وسط مسواک ارتودنسی توخالی است و می تواند اطراف براکت ها را بهتر تمیز کند. این موضوع باعث می شود تا از تجمع پلاکهای میکروبی و پوسیدگی در طول مدت درمان پیشگیری شود.

مسواک یونی (نانو)

"<yoastmark

مسواک یونی از دسته مسواک هایی است که در آنها پلاک های میکروبی با تغییر قطبیت سطوح دندان از منفی به مثبت برداشته می شود. هدف از استفاده این نوع مسواک، کنترل میزان پلاک میکروبی تا حد زیادی است. مسواک ذغال فعال که اخیرا وارد بازار شده است، جزء این دسته از مسواک ها قرار می گیرند.

مسواک صوتی

"<yoastmark

این مسواک که از فناوری اولتراسوند استفاده می کند، 86 میلیون موج صوتی متناوب در دقیقه ایجاد می کند و میلیون ها حباب کوچک به شکل یک خمیر دندان منتشر می کند. این حبابهای کفی ریز آنقدر کوچک اند که بین دندان ها و لثه ها حرکت می کنند و باکتری ها و باقی مانده ی غذا را از بین می برند.

یعنی دیگر نیازی نیست مسواک جدید را مانند یک مسواک معمولی در دهان خود حرکت دهید. این فناوری همچنین باکتری های باقی مانده روی سر مسواک را از بین می برد.

از آنجا که انسان نمی تواند امواج اولتراسوند را احساس کند، یک ویبراتور در این مسواک تعبیه شده، تا کاربر مطمئن شود که مسواک در دهان او مشغول انجام کار است.

مسواک هوشمند

این مسواک هوشمند دارای یک برنامه منحصر به فرد است که به مصرف کننده کمک می کند نحوه مسواک زدن خود را مدیریت کند. وقتی فردی از این مسواک استفاده می کند، اطلاعات دندان او از طریق حسگر مسواک ثبت شده و از طریق بلوتوث به تلفن همراه او ارسال می شود. این پیام شامل اطلاعاتی مانند میزان فشار روی دندان، زمان مسواک زدن و نواحی که مسواک نشده اند، می باشد.

نرم افزار نصب شده بر روی تلفن همراه، اطلاعات دریافتی را تجزیه و تحلیل کرده و نتایج به دست آمده از جمله نحوه مسواک زدن، قسمت های فراموش شده، زمان مسواک زدن و… را در اختیار کاربر قرار می دهد. به هرحال متخصصین تأکید می کند که این مسواک درمانی برای بیماری های دندان نیست ، بلکه ابزاری برای بهبود عادات مسواک زدن در افراد است.

مسواک بين دندانی

"<yoastmark

مسواک بين دندانی شامل يک دسته و يک رديف برس مويی شكل (مانند فرچه ی ریمل) است. در افرادی كه دچار تحلیل لثه شده اند و یا سابقه بیماری های لثه دارند، فاصله زيادی بين دندان ها مشاهده مي شود. اين فاصله زياد بوده و با نخ دندان یا موجب خونریزی لثه میشود. در اين حالت مسواک بين دندانی پركاربرد است.

در افرادی كه دارای براكت های ارتودنسی هستند هم برای تميز كردن دور براكتها از اين مسواک ها استفاده میشود. نسبت به فاصله بين دندانها يا سايز براكت ها، دندانپزشک شما، اندازه مناسبی را تجویز خواهد كرد.

مسواک کودکان

"<yoastmark

مسواک های کودکان نرم تر و کوچک تر هستند و معمولاً روی جلد مسواک کودکان، نوشته میشود که مناسب چه گروه سنی است. و همین طور برای کودکانی که دندان های شیری آنها افتاده است مسواک هایی طراحی شده است که  لثه هایشان اذیت نشود.

مسواک بند انگشتی

"<yoastmark

این نوع مسواک ها مانند یک کیسه در داخل انگشت قرار میگیرند و بیشتر برای کودکانی استفاده میشود که هنوز قادر به مسواک زدن نیستند و دندان های شیری در آورده اند.

مسواک برقی بهتر است يا مسواک معمولی؟

مهم ترين عاملی كه باعث تميزی دندان ها میشود، روش درست و زمان كافی برای تميز كردن دندان هاست. اگر با روش صحيح و با صرف مدت زمان كافی به تميز كردن دندان ها بپردازيم، تفاوتی از لحاظ تميز شدن دندان ها بين مسواک معمولی و برقی نيست. برای افراد خاص مثلا افراد معلول، دارای ناتوانی جسمی يا حركتی به دليل انجام تمام حركات، مسواک برقی ارجحيت دارد و توصيه میشود.

نکات کلی هنگام خرید انواع مسواک

هنگام خرید مسواک باید به یک سری نکات توجه نمود، زیرا از جنس و نوع استفاده گرفته تا زبری و نرمی آن، در بهداشت و سلامت دهان و دندان تاثیر گذار است.

سطح قدرت و سرعت ضربه مسواک

در مسواک های برقی، تعداد بیشتر ضربه ها و سرعت ریشه ها بر قدرت پاک کنندگی بیشتر، تأثیر میگذارد. این اطلاعات روی بسته بندی وجود دارد.

نوع سر مسواک

"سر

مسواک هایی که سر آن ها کوچک است، بهترین گزینه برای تمیز کردن محل دور از دسترس دهان است. برخی از سرهای مسواک برای اهداف خاصی مانند سفید کردن و همچنین برای دندان های حساس و افرادی که ارتودنسی یا کامپوزیت دارند طراحی شده اند و مناسب این افراد هستند.

اندازه مسواک

اندازه مسواک باید متناسب با سن فرد باشد. برای افراد 4 تا 12 سال، شما باید مسواک های مخصوص کودکان بخرید که معمولاً وزن کمی دارند و نگهداری آنها راحت تر است. از طرف دیگر، میتوانید یک مسواک با اندازه معمولی اما یک سر کوچک را انتخاب کنید که به انتهای دهان برسد.

روش نگهداری از انواع مسواک‌ها

  • دندانپزشکان توصیه میکنند که هر 3 ماه یک‌ بار مسواک را تعویض کنید، زیرا تحقیقات ثابت کرده که قدرت تمیزکنندگی یک مسواک نو با مسواکی که بیش از 3 ماه کار کرده، 30 درصد بیشتر است. اما راه حل ساده‌ تری هم وجود دارد تا بفهمید زمان دورانداختن مسواک فرا رسیده یا خیر. حتما مویه های آبی‌ رنگی را که روی اغلب مسواک‌ها وجود دارد، دیده‌ اید. اگر مشاهده کردید که رنگ آبی کمرنگ شده و به نیمه رسیده، به این معنی است که عمر مسواک تان به پایان رسیده و باید یک مسواک جدید تهیه کنید.
  • هرگز از مسواک های کهنه با الیاف کج و بدشکل، برای تمیز کردن دندان هایتان استفاده نکنید، زیرا نه تنها به بهداشت دهان و دندان کمک نمیکند، بلکه ممکن است به لثه‌ها و دندان های شما آسیب برساند.
  • بعد از هر دفعه مسواک‌ زدن، مسواک تان را به‌ طور کامل شستشو دهید. تا باقی مانده خمیردندان و خرده های غذا از لابه‌لای دندان تان خارج شود.
  • مسواکتان را در مکان گرم و مرطوب قرار ندهید. چون در چنین شرایطی الیاف مسواک حالت ارتجاعی خود را از دست داده، بدشکل و بدفرم میشود. به علاوه گرما و رطوبت شرایط لازم برای رشد میکروب‌ها را فراهم میکند.
  • اگر مسواک‌ هایتان را در لیوانی نگهداری می کنید، باید حواستان به تمیزی لیوان هم باشد. چون جرم و میکروب های داخل لیوان علاوه بر ایجاد ظاهری زشت و زننده، باعث انتقال میکروب ها به مسواک شما هم میشوند.
  • اگر میخواهید مسواکتان تمیز و فاقد هرگونه میکروب باشد، از درپوش استفاده کنید. بعد مسواک‌ ها را با خیال راحت داخل لیوان یا هر ظرف دیگری که دوست دارید، قرار دهید. البته قبل از اینکه مسواک را داخل درپوش بگذارید، آن‌ را به خوبی خشک کنید. تا محیط مناسبی را به رشد میکروب ها کمک نکرده باشید.
  • مراقب دندان های شکسته یا پرشده تان که محتویات آن خالی شده باشید. تا به مسواک تان آسیب نرساند و خاصیت ارتجاعی الیاف آن را از بین نبرد.

نتیجه گیری

در این مطلب سعی بر معرفی انواع مسواک ها و تفاوتهایشان با یکدیگر داشتیم. پس باید تا الان متوجه شده باشید که رسیدگی اصولی به بهداشت دهان و دندان بی شک نیاز به یک مسواک مناسب دارد. بنابراین خریدن انواع مسواک ها، بدون مطالعه و شناخت ممکن نمی شود. حتی گاهی لازم است که از متخصصان این حوزه مشورت بگیرید. بنابراین طبق نیاز و شکل مصرف، انواع مسواک ها را انتخاب کنید. بدیهی است که مسواک زدن خالی و بدون استفاده از نخ دندان مناسب یا دهانشویه و از همه مهمتر خمیر دندان با کیفیت، تاثیر ناچیزی دارد.

متشکریم که تا پایان این مطلب با ما همراه بودید، ازاینکه ما را با انتقادات و پیشنهادات سازنده خود، همراهی میکنید کمال تشکر را دارم.

1 دیدگاه

  • روژان رضائیان, 6 اسفند, 1400 @ 17:24 پاسخ

    ممنون بابت این مطالب کاربردیتون👌🏻

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.