سحر میرآبا
انواع لمینت
5/5 - (1 امتیاز)

همه ما لبخندی را می خواهیم که فارغ از جنبه سلامتی، از نظر ظاهری نیز جذاب باشد؛ اما بعضی وقت ها به علت آسیب های وارد شده به دندان ها، مینای دندان زیبایی خود را از دست می دهد و سبب بدشکل شدن لبخند فرد می شود. در چنین شرایطی دندانپزشک، درمانی به نام لمینیت را به شما پیشنهاد می دهد. لمینت یک روش آسان و اثر بخش است که می توانید با استفاده از آن، لبخند مورد علاقه خود را بدست بیاورید. انواع مختلفی از لمینت ها وجود دارد. در این مطلب به معرفی انواع لمینیت و بررسی چند نکته جهت انتخاب لمینیت مناسب می پردازیم.

بهم ریختگی دندان ها و عدم زیبایی لبخند می تواند اعتماد به نفس فرد را به شدت کاهش دهد. به همین دلیل افرادی که دندان های سفید و لبخند زیبایی ندارند، به دنبال دندان هایی زیبا و خوش فرم هستند. خبر خوب این است که امروزه درمان های زیادی برای بدست آوردن لبخندی زیبا وجود دارد و در صورتی که لبخند شما ظاهر زیبای خود را از دست داده است، می توانید از این درمان ها برای بازگرداندن جذابیت لبخندتان استفاده نمایید.

لمینیت

لمینیت دندانی
لمینیت دندانی

لمینیت یکی از برجسته ترین درمان ها، در جهت بازگردانی زیبایی دندان ها می باشد. لمینت دندان، پوسته ای ظریف اما بسیار محکم، به شکل دندان می باشد که برای اصلاح فرم دندان، پوشاندن ایرادات و افزایش زیبایی روی سطح جلویی دندان ها چسبانده می شود.

لمینیت از مواد هم رنگ دندان (کامپوزیت یا سرامیک) ساخته می شود و به صورت لایه های نازکی روی سطح دندان قرار می گیرد که برای اصلاح بد رنگی، بد شکلی، بستن فاصله ی بین دندانی و یا اصلاح شکستگی ها و لب پریدگی هایی دندانی استفاده می شود.

جهت آشنایی بیشتر با لمینت ها، مطلب لمینت چیست؟ را مشاهده نمایید.

مزایای لمینت

لمینیت زیبایی و درخشندگی بی نظیری به دندان ها می دهد و در عین حال، شکل و جلوه طبیعی آن ها را کاملا حفظ می کند. لثه ها به طور کامل تحمل نگهداشتن لمینیت ها را دارند و انجام این درمان آسیبی به لثه ها نخواهد زد. این روکش ها قوی تر از تاج دندان هستند و ظاهر بهتری هم دارند.

همچنین شما امکان انتخاب رنگ لمینت را دارید و می توانید تصمیم بگیرید لمینیتی که روی دندان شما قرار می گیرد هم رنگ دندان های طبیعی باشد یا از آن ها سفیدتر باشد. همچنین لمینت ها در برابر لکه و تغییر رنگ بسیار مقاوم تر از روش های دیگر می باشند.

انواع لمینت

انواع لمینت دندان
انواع لمینت دندان

لمینیت ها انواع مختلفی دارند، اما بر اساس مواد سازنده به دو دسته تقسیم می شوند: لمینت سرامیکی و لمینت کامپوزیتی. این دو دسته از نظر مقاومت، دوام رنگ، میزان تراش خوردن مینا دندان و قیمت با یکدیگر تفاوت دارند.

لمینیت سرامیکی

لمینیت سرامیکی یکی از انواع لمینت و محکم ترین و زیبا ترین آن هاست. این لمینت همانطور که از نام آن پیداست، از سرامیک باکیفیت ساخته می شود و کاملا مشابه سایر دندان های شما می باشد. این نوع لمینیت مانند مینای سالم و روشن دندان است که ظاهری یکدست و طبیعی به دندان ها می دهد. این روکش بسیار مقاوم است و دوام بالایی در برابر تراشیده شدن دارد. همچنین اگر از آن ها به خوبی مراقبت نمایید، رنگشان ثابت می ماند.

البته قیمت لمینیت سرامیکی از نوع کامپوزیتی آن بیشتر است که با توجه به مزایایی که دارد طبیعی است. در این نوع لمینیت، ابتدا لازم است تا دندان ها برای قالب گیری آماده شوند.

مراحل انجام لمینت سرامیکی

در جلسه اول، دندانپزشک دندان های شما را برای قالب گیری آماده می کند و حدود نیم میلی متر از سطح دندان را، که اندازه ضخامت لمینت می باشد، تراش می دهد. این تراش دادن به جهت صاف کردن سطح دندان ها می باشد و هیچگونه آسیبی به ساختار دندان شما نخواهد زد. سپس بعد از قالب گیری، روکش های موقتی روی دندان شما قرار داده می شود. این قالب برای لابراتوار فرستاده می شود تا لمینت هایی با قطر 0.5 میلیمتر، بر اساس شکل دندان های شما بسازد. در جلسه دوم لمینیت های ساخته شده، با استفاده از باند های رزینی، روی دندان های شما چسبانده می شود و پس از آن می توانید از یک لبخند زیبا با دندان هایی سفید و یکدست لذت ببرید.

از لمینیت سرامیکی برای ترمیم و زیبا نشان دادن دندان هایی که تغییر رنگ داده اند، بستن فاصله بین دندان ها، ترمیم دندان هایی که دارای بهم ریختگی جزئی هستند، ترمیم دندان های شکسته و … استفاده می شود.

موارد منع لمینیت سرامیکی

البته توصیه می شود کسانی که دندان هایشان بر اثر سایش بیش از حد یا دندان قروچه طول خود را از دست داده است، متمایل به بیرون است، ضخامت مینای آن کم است و کسانی که به بهداشت دهان و دندانشان اهمیت نمی دهند از لمینیت سرامیکی استفاده نکنند.

مزایای لمینت سرامیکی

لمینیت سرامیکی به صورت طبیعی زیبا و چشم نواز است، لکه روی آن تشکیل نمی شود، تغییر رنگ نمی دهد و نسبت به مدل های کامپوزیتی مقاومت بیشتری دارد.

انواع لمینت سرامیکی

بعضی از لمینیت های سرامیکی، از جنس زیرکونیا ساخته می شوند که استحکام بالایی دارند اما زیبایی کمتری نسبت به سایر لمینیت های سرامیکی دارند. لمینت زیرکونیا معمولا برای دندان هایی که تحت فشار هستند استفاده می شود. انواع دیگری از سرامیک مانند EMAX نیز در ساخت لمینت ها استفاده می شوند، که هم استحکام بالایی دارند و هم از لمینیت زیرکونیا، زیباتر هستند. فلدسپات یا کریستال نیز در ساخت لمینیت های سرامیکی استفاده می شوند که بالاترین درخشندگی را در بین آن ها دارند.

لمینیت کامپوزیتی

لمینت کامپوزیتی
لمینت کامپوزیتی

لمینیت کامپوزیتی نوع دیگری از لمینت می باشد که برخلاف نوع سرامیکی، داخل مطب ساخته می شوند و معمولا در یک جلسه روی دندان ها چسبانده می شوند.

مراحل انجام لمینت کامپوزیتی

برای ساختن این لمینیت ها، لازم نیست قالب گیری انجام شود و گاها حتی به تراشیدن دندان هم نیاز ندارد. کامپوزیت را به صورت لایه ای محافظ روی مینای دندان می گذارند. دندانپزشک با استفاده از ابزار های خود آن را به شکل دندان شما در می آورد. سپس با استفاده از اشعه های مخصوص کامپوزیت روی دندان چسبانده می شود.

از لمینیت کامپوزیتی برای ترمیم دندان هایی که بد شکل هستند، دندان هایی که تغییر رنگ داده اند، برای بستن فاصله جزئی میان دندان ها، اصلاح و ترمیم دندان های ترک خورده و شکسته شده و اصلاح بهم ریختگی جزئی دندان ها استفاده می شود.

همچنین در مواردی که دندان آسیب دیده باشد و دارای مشکلاتی مانند ساییدگی، لب پریدگی، ترک و .. داشته باشد، تراشیدن می تواند وضعیت دندان ها را بدتر کند. به همین دلیل پیشنهاد می شود که این افراد از لمینیت کامپوزیتی استفاده کنند.

طول عمر انواع لمینیت

لمینیت ها معمولا از مقاومت بالایی برخوردارند اما مانند دندان های طبیعی نیاز به مراقبت دارند. پس از انجام دادن لمینیت، دندانپزشکتان توصیه های بهداشتی برای نگهداری و مراقبت مناسب از لمینیت را به شما ارائه می کند. اگر تمام توصیه های دندانپزشک خود را انجام دهید، لمینیت بین 10 تا 20 سال عمر می کند.

شما می توانید با مسواک زدن مداوم، استفاده از نخ دندان و چکاپ مرتب دندان ها طول عمر لمینیت را افزایش دهید. همچنین می توانید در هنگام فعالیت های پر خطر یا ورزش های سنگین از یک محافظ دهانی استفاده نمایید.

علاوه بر این دوری از مصرف نوشیدنی های رنگ دار مانند قهوه و نوشابه، پرهیز از مصرف دخانیات، پرهیز از وارد نمودن اشیاء تیز داخل دهان، پرهیز از شکستن آجیل با دندان، دوری از گاز زدن میوه های سفت و پرهیز از جویدن یخ یا خوردن غذاهای خیلی داغ از عواملی هستند که باعث افزایش عمر لمینت دندان شما می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.