سحر میرآبا
خمیر دندان چیست
5/5 - (1 امتیاز)

یکی از ارکان زیبایی صورت و لبخند، درخشندگی دندان هاست. همانطور که می دانید رعایت بهداشت دهان و دندان در حفظ سلامتی و زیبایی دندان ها، سلامتی لثه و بافت های دهانی، پیشگیری از مبتلا شدن به هر نوع بیماری، رفع بوی بد دهان و… از اهمیت زیادی برخوردار است. خمیر دندان ماده ای ژله ای یا خمیری است که برای ضدعفونی کردن دندان ها استفاده می شود و در بسته بندی های معمولا استوانه ای به تولید می رسند.

چرا خمیر دندان مهم است!

شناخته ترین موضوع در بهداشت دهان و دندان مسواک زدن می باشد که به کمک خمیر دندان انجام می شود. در گذشته های بسیار دور برای ضدعفونی کردن دندان ها از گیاهان و منابع طبیعی مانند پودر صدف های دریایی استفاده می شد؛ در ادامه با پیشرفت علم و بشریت مواد مخصوصی جهت بهداشت دهان و دندان به تولید رسید که یکی از آن ها خمیردندان بود. البته گفتنی است استفاده از خمیر دندان تا قرن نوزدهم برای عموم مردم توجیه نشده بود و از پودر های تمیز کننده استفاده می کردند.

ترکیبات سازنده خمیر دندان

ترکیبات خمیر دندان
ترکیبات خمیر دندان

انواع زیادی از خمیر دندان ها وجود دارند که توسط کمپانی های مختلفی تولید می شوند، اما همه آن ها دارای یکسری مواد تشکیل دهنده مشترکی هستند که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم:

 • ترکیبات ساینده
 • مواد نگهدارنده و مرطوب کننده
 • مواد کف کننده و درمانی یا فعال
 • شیرین کننده و طعم دهنده
 • موادی با خاصیت ژله ای و خمیری
 • ترکیبات فلوئوردار
 • آب و رنگ طبیعی
 • تری کلوسان

مواد ساینده

مهم ترین دلیل استفاده از ترکیبات ساینده مانند کربنات کلسیم، سیلیکا هیدراته، دی کلسیم فسفات دی هیدرات و… پاک کردن لایه چسبناک تشکیل شده از مواد خوراکی و نوشیدنی ها روی دندان هاست.

مرطوب کننده ها و نگهدارنده ها

مواد نگهدارنده خمیر دندان
مواد نگهدارنده خمیر دندان

استفاده از این مواد در ترکیبات خمیر دندان جهت جلوگیری از خشکی و سفت شدن خمیر است تا بتوان آن را روی دندان ها استفاده کرد. علاوه بر این موضوع، این مواد خاصیت شفافیت و درخشندگی را نیز به دندان ها می دهند؛ امروزه پرکاربردترین مواد نگهدارنده و مرطوب کننده، گلیسیرین و محلول سوربیتول هستند.

مواد فعال یا کف کننده

کف خمیر دندان
کف خمیر دندان

بکارگیری این مواد در فرمولاسیون خمیر دندان با محدودیت های خاصی انجام می شود، زیرا این مواد می توانند باعث حساسیت هایی در بدن شوند. یکی از اثرات مثبت خاصیت کف کنندگی، تعلیق و از بین بردن مواد خوراکی باقی مانده روی دندان هاست، البته قابل ذکر است این ویژگی همیشه برای ما یادآور پاکیزگی و تمیزی است.

شیرین کننده

وجود ترکیبات شیرین کننده در خمیردندان امری مهم است چراکه فرد بایستی طعمی مناسب در دهان احساس کند و مسواک زدن باعث احساس ناراحتی در او نشود؛ یعنی نه بسیار شیرین باشد نه بسیار تلخ، همچنین باید با ترکیبات دیگر نیز تداخل نداشته و باعث هم افزایی شوند. سدیم لورت سولفات یکی از ترکیبات خمیر دندان است که درک چشایی را تغییر می دهد؛ همان طعم ناخوشایندی که بعد از مسواک زدن، با نوشیدن آب پرتقال و آب بعضی میوه های دیگر احساس می شود. جالب است بدانید که در این مواقع سیب طعم بسیار دلپذیرتری خواهد داشت.

عوامل ژل کننده

خمیر دندان ژله ای
خمیر دندان ژله ای

مواد ژل کننده که در مرحله آبی خمیر اضافه می شوند، در آن حل شده و پایداری فیزیکی خمیر دندان را افزایش می دهند. این ترکیبات جزو کاربردی ترین مواد بوده و انتخاب نوع آن ها تاثیر زیادی روی پخش شدن خمیر در دهان، پخش شدن کف و همچنین آزاد شدن مواد طعم دهنده می گذارد.

فلوراید در خمیر دندان

در بدن انسان بطور طبیعی درصدی از فلوراید وجود دارد که بیشتر در دندان ها و استخوان ها یافت می شوند؛ بسیاری از نوشیدنی ها مانند آب و خوراکی های دریایی که مصرف می کنیم دارای این ماده هستند. این ماده در شکل گیری و ساختار دندان بسیار تاثیرگذار می باشد و می تواند بر مقاومت آن بی افزاید، همچنین به رشد سلولی دندان ها نیز کمک بسزایی می کند. فلوراید با مینای دندان رابطه خوبی داشته و می تواند در کاهش حملات باکتری ها و رفع پوسیدگی های دندان تاثیر زیادی بگذارد. یک خمیر دندان مناسب حاوی فلوراید ضمن کاهش کلی باکتری ها، می تواند مکانیزم باکتری ها برای تولید اسید را نیز کم کند و مانع پوسیدگی دندان ها شود.

اگر احساس می کنید دندان هایتان بی دلیل زرد شده و جرم می گیرند، برای کسب اطلاعات بیشتر درباره علل ایجاد جرم دندان به این صفحه مراجعه نمایید.

فلوراید برای کودکان و بزرگسالان

خمیر دندان کودکان
خمیر دندان کودکان

تفاوت در خمیردندان های کودکان و بزرگسالان تنها در بسته بندی و یا طعم خوشایندشان نیست! یکی از دلایل مهم استفاده از خمیردندان های جداگانه برای کودکان و بزرگسالان، میزان فلوراید موجود در آن هاست. مصرف خمیر دندان های بزرگسالان برای کودکان، بخصوص زیر 6 سال می تواند آن ها را مسموم کند چراکه ناخودآگاه مقداری از ترکیبات خمیردندان که فلوراید هم جزو آن هاست بلعیده خواهد شد. همچنین ممکن است لکه های سفیدی روی دندان ها پدیدار شوند که جلوه زیبایی نخواهند داشت و باعث احساس ناراحتی زیادی در کودکان می شوند.

آیا فلوراید برای زنان باردار مضر است؟

فلوراید برای بانوان باردار
فلوراید برای بانوان باردار

سوالات زیادی در این زمینه مطرح می شوند که خوب است به این موضوع بپردازیم. با توجه به مطالب گفته شده، دانستیم که فلوراید در تقویت دندان ها و استخوان ها تاثیر گذار است. در دوره بارداری، برخی از بانوان مکرر دچار استفراغ می شوند که این فرآیند تماس اسید معده با دندان ها را بیشتر می کند و در این صورت دندان های این افراد بیشتر در معرض آسیب و پوسیدگی می باشد. یکی از راه حل های مورد استفاده انتخاب خمیر دندان مناسب و حاوی فلوراید است. برخی متخصصان حوزه سلامت دهان و دندان توصیه می کنند، از آنجایی که حتی اسید معده توانایی حل کردن مینای دندان را در خود دارد بهتر است زنان باردار از دهان شویه های حاوی فلوراید، البته طبق دستور پزشک استفاده نمایند.

انواع خمیر دندان ها

سفید کننده

خمیر دندان های سفید کننده
خمیر دندان های سفید کننده

خمیر دندان هایی وجود دارند که دارای خاصیت سفید کنندگی بسیار قوی تری نسبت به بقیه هستند؛ در ترکیبات این سفید کننده ها مقادیر زیادی از پراکسید اکسیژن و مواد ساینده وجود دارد که می توانند باعث ساییدگی مینای دندان شوند. در نتیجه می توان فهمید که لایه خارجی دندان در استفاده از این خمیر دندان ها دچار آسیب می شود. مصرف کنترل شده سفید کننده ها شاید ضرری نداشته باشد اما اگر در مصرف آن ها زیاده روی شود باعث از بین رفتن شفافیت و مینای دندان خواهد شد که تمامی این مشکلات به پوسیدگی دندان منتهی می شوند.

ذغالی

خمیر دندان های ذغالی
خمیر دندان های ذغالی

خمیر های ذغالی امروزه بسیار مرسوم شده اند و مردم از آن ها بعنوان یکی از بهترین انواع خمیردندان ها یاد می کنند و تقریبا در هر فروشگاه و داروخانه ای موجود هستند. مواد ترکیب شده در این خمیر دندان ها تقریبا با سفید کننده ها مشابه است و مانند آن ها خاصیت سایندگی مینای دندان را دارند. هر دوی این خمیر دندان ها در طولانی مدت باعث نابودی مینای دندان خواهند شد، گرچه در مصرف نامداوم شاید شاهد زیبایی دندان ها باشید. یکی دیگر از ویژگی های خمیردندان ذغالی این است که بجای بکارگیری از مقدار استاندارد فلوراید در ترکیبات آن، از مواد سفید کننده استفاده شده است و میزان فلوراید بسیار کم می باشد.

کاربرد های جالب خمیر دندان

خمیر دندان با داشتن ویژگی های تمیز کنندگی قوی و همچنین برخی ترکیبات آن، می تواند در زمینه های دیگر نیز استفاده شود مانند:

 • تمیز کردن کف اتو
 • تمیز کردن سینک ظرفشویی
 • بهبود سوزش محل گزیدگی حشرات
 • تمیز کردن و از بین بردن خش روی دیسک های نوری

چکیده

در این مقاله درباره خمیردندان و ترکیبات آن مطالبی ارائه شد. همچنین تاثیرات برخی از این مواد را در سلامت دهان و دندان بررسی کردیم؛ خمیر دندان های زیادی در بازار عرضه می شوند که هر کدام دارای ویژگی های خاصی هستند، از آنجایی که زیبایی لبخند و دندان ها امری مهم برای مردم تلقی می شود بایستی در انتخاب خمیردندان نیز دقت کنیم تا از استاندارد های لازم برخوردار بوده و برای سلامتی ما خطری نداشته باشد.

خمیردندان
خمیردندان

در صورت داشتن دندان هایی نامرتب و خراب شاید سفیدی دندان ها زیبایی چهره شما را تکمیل نکند، پس بایستی ابتدا به درمان دندان ها پرداخته و سپس اصول بهداشتی و محافظتی را رعایت کنید. دکتر سحر میرآبا با بیش از 8 سال سابقه در زمینه دندان پزشکی مخصوصا زیبایی، با بهره گیری از بهترین تجهیزات و مناسب ترین مواد در محیطی کاملا بهداشتی آماده ارائه خدمات به شما زیبا جویان عزیز از سراسر کشور می باشد. برای درمان دندان های خود به ما اعتماد کنید! برای اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید: 02166375732 – 09100806916

برای محافظت و مراقبت از دندان های خود با خوراکی های مفید برای دندان ها آشنا شوید!

خوشحال می شویم نظرات شما درباره این مقاله و تجربه استفاده از انواع خمیردندان ها را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.