سحر میرآبا

علل ایجاد جرم دندان و مضرات آن

علل ایجاد جرم دندان
5/5 - (2 امتیاز)

حتما تا به امروز با افرادی رو به رو شده اید که به خاطر بوی بد دهانشان حاضر به صحبت کردن با آن ها نشده اید یا رنگ و ظاهر دندان هایشان به قدری کثیف بوده که نخواستید هنگام صحبت کردن با آن ها به دهانشان نگاه کنید. هنگامی که افراد به زیبایی و سلامت دندان های خود اهمیت نمی دهند این مشکلات به وجود می آیند. برای جلوگیری از این اتفاقات باید هر 6 ماه یک بار به دندان پزشکی مراجعه کنید تا اقدامات لازم را برای بهداشت دهان و دندان های شما انجام دهند. یکی از این موارد جرم گیری دندان است.

 

جرم دندان چیست؟

 

جرم دندان
جرم دندان

برای اینکه جرم دندان را تعریف کنیم باید سراغ پلاک میکروبی برویم. پلاک میکروبی یک لایه چسبناک و بدون رنگ از باکتری ها می باشد که به صورت یک رسوب نرم روی دندان ها جمع می شود و اما جرم همان پلاک میکروبی است که اگر 1 الی 2 روز روی دندان بماند، می تواند با مواد معدنی در بزاق دهان ترکیب شود و به مرور سخت و محکم به سطح دندان ها  بچسبد.

وقتی جرم های دندانی سخت می شوند با مسواک زدن پاک نمی شوند و در بالا یا پایین لثه قرار می گیرند. جرم های بالای لثه معمولا سفید مایل به زرد هستند و گاهی خاکستری هم می شوند و باعث جمع شدن پلاک های باکتریال می شوند. و جرم های زیر لثه محکم به سطح ریشه متصل می شوند و رنگ آن ها از قهوه ای، سبز مایل به سیاه یا رنگ های دیگر متغیر می باشند و باعث بیماری لثه، تحلیل استخوان اطراف ریشه یا لقی دندان می شوند.

 

چرا دندان ها جرم می گیرند؟

 

چرا دندان ها جرم می گیرند
چرا دندان ها جرم می گیرند

جرم های دندانی خیلی راحت و سریع روی دندان ها تشکیل می شوند. برای اینکه تشکیل آن ها را عقب بیندازید باید بهداشت دهان و دندان هایتان را تا حد ممکن رعایت کنید و اجازه تشکیل جرم را روی دندان هایتان ندهید. در ادامه مطلب به بررسی علل جرم گیری دندان و مضرات آن می پردازیم.

 

تعداد دفعات کم مسواک زدن در طول روز

مسواک زدن
مسواک زدن

برخی از مردم تنها یک بار در طول روز دندان های خود را مسواک می زنند! اما حداقل باید دو بار در طول روز مسواک بزنید تا از تشکیل جرم روی دندان هایتان جلوگیری کنید. بهترین زمان برای مسواک زدن شب ها قبل از خوابیدن و صبح ها بعد از بیدار شدن می باشد.

 

مصرف زیاد خوراکی های شیرین و چسبنده

خوراکی های شیرین و چسبنده
خوراکی های شیرین و چسبنده

رژیم غذایی مناسب در سلامت دندان های شما بسیار تاثیر گذار است؛ برای مطالعه بیشتر به مقاله های خوراکی های مفید برای دندان و خوراکی های مضر برای دندان مراجعه کنید.

اگر بعد از مواد غذایی مانند اسنک، پیتزا، گز، سوهان، انواع شیرینی ها و… مسواک نزنید این مواد خوراکی می توانند باعث تشکیل جرم های دندانی شوند. حتی اگر به مسواک دسترسی ندارید، حداقل دهان خود را با آب بشویید.

 

استفاده نکردن از خمیر دندان

خمیر دندان
خمیر دندان

برخی از افراد باورهای غلطی درباره خمیر دندان دارند به همین دلیل دندان های خود را تنها با مسواک و آب خالی می شویند. اما ترکیبات خمیر دندان می توانند با پوسیدگی دندان، بیماری لثه، بوی بد دهان ، فرسایش و حساسیت دندان و… مقابله کنند. همچنین طعم هایی که برای خوشبو کردن نفس به بازار آمدند باعث محبوبیت خمیر دندان ها شدند پس، از تاثیر خمیر دندان برای کاهش جرمهای دندانی غافل نشوید.

 

استفاده نکردن از نخ دندان

نخ دندان
نخ دندان

بعد از هر وعده غذایی ذرات خوراکی بین دندان هایمان گیر می کنند و اگر از مسواک و نخ دندان استفده نکنیم مدت ها در بین دندان هایمان باقی می مانند و باعث تشکیل جرم و پلاک میکروبی می شوند. مواد غذایی به جا مانده در لا به لای دندان هایمان باعث می شوند که باکتری های موجود در دهان اسید تولید کنند و اسید ایجاد شده مینای دندان را در خود حل می کند و آن را از بین می برد. این پوسیدگی ها در ابتدا ممکن است کم اهمیت جلوه کنند اما با پیشرفت پوسیدگی ها لکه های کوچک به حفره تبدیل می شوند و می توانند مشکل ساز باشند. پس برای جلوگیری از تشکیل جرمهای دندانی استفاده از نخ دندان را جدی بگیرید.

 

مراجعه نکردن به مطب دندان پزشکی

مطب دندانپزشکی
مطب دندانپزشکی

بارها از دندان پزشکان شنیده ایم که هر 6 ماه یک بار باید به دندان پزشکی مراجعه کنیم؛ اما دلیل این حرف چیست؟

بخشی از جرمهای دندانی در قسمت هایی قرار می گیرند که مسواک و نخ دندان نمی توانند آن ها را تمیز کنند؛ به همین دلیل اگر به موقع برای ویزیت به دندان پزشکی مراجعه کنید دندان پزشک بعد از بررسی شرایط دندان هایتان جرمهای دندان های شما را تمیز می کند.

 

دندان هایی که نیاز به ارتودنسی دارند

کجی دندان ها
کجی دندان ها

یکی دیگر از مواردی که باعث تشکیل جرمهای دندانی می شود دندان های به هم ریخته است . این افراد به دلیل موقعیت شکل گیری دندان هایشان نمی توانند به راحتی مسواک بزنند یا از خمیر دندان استفاده کنند. پس اگر دندان هایتان در موقعیت طبیعی قرار ندارند در اسرع وقت به کلینیک دندان پزشکی مراجعه کنید تا از شر جرم دندان هایتان خلاص شوید.

 

عوارض جرم دندان

وجود جرمهای دندانی و باقی ماندن آن ها روی دندان برای مدت زمان طولانی، خطرات و عوارض زیادی را به دنبال دارد. برای اطلاع از عوارض جرمهای دندانی با ما همراه باشید.

 

بوی بد دهان ناشی از جرم دندان

بوی بد دهان
بوی بد دهان

باکتری هایی که در جرم دندان وجود دارند می توانند گاز سولفید هیدروژن تولید کنند، که این گاز باعث بوی بدی در دهان می شود.

 

پوسیدگی دندان ناشی از جرم دندان

اسید تولید شده توسط باکتری های موجود در جرم دندان می توانند باعث پوسیدگی دندان ها شود. این پوسیدگی ها ابتدا سطحی هستند اما در صورت عدم درمان به موقع، به پر کردن یا عصب کشی نیاز پیدا می کنند و در موارد حادتر امکان از دست رفتن کامل دندان وجود دارد.

 

پوسیدگی ریشه دندان ناشی از جرم دندان

پوسیدگی ریشه دندان
پوسیدگی ریشه دندان

وقتی که جرمهای دندانی در بخش های زیر لثه یا روی ریشه دندان جمع می شوند و به موقع جرمگیری نمی شوند درمان های پیچیده تری را به همراه دارند زیرا دندان پوسیده می شود و به عصب کشی نیاز پیدا می کند.

 

خونریزی لثه ناشی از جرم دندان

جرمهای دندانی باعث التهاب و تحریک لثه می شوند؛ در این صورت ممکن است حتی در موقع مسواک زدن لثه فرد خون ریزی کند.

 

بیماری های لثه ناشی از جرم  دندان

بیماری های لثه
بیماری های لثه

اگر جرمهای دندانی مدت زمان زیادی در دهان باقی بمانند احتمال بروز بیماری های مربوط به لثه تا حد زیادی افزایش پیدا می کند.

 

التهاب و عفونت لثه ناشی از جرم دندان

التهاب لثه
التهاب لثه

اسیدی که توسط باکتری های موجود در جرم ها تولید می شوند باعث حل شدن فیبر و الیاف کلاژن لثه می شوند؛ این امر در نهایت منجر به شل شدن و التهاب لثه فرد می شود.

 

تحلیل لثه ناشی از جرم دندان

لثه از هر جایی از دندان، که جرم دندانی داشته باشد فاصله می گیرد به همین دلیل کسانی که در لبه لثه شان جرمهای دندانی دارند بعد از گذشت مدتی لثه شان عقب تر می رود و دچار تحلیل می شود.

 

تحلیل استخوان ناشی از جرم دندان

تحلیل رفتن استخوان فک
تحلیل رفتن استخوان فک

هنگامی که جرم دندان باعث بروز بیماری های لثه و عفونت های مختلف لثه می شود، استخوان نیز دچار تحلیل می شود؛ به همین دلیل باید پیوند استخوان انجام شود.

 

بروز بیماری های قلبی و عروقی ناشی از جرم دندان

بیماری های قلبی و عروقی
بیماری های قلبی و عروقی

باکتری های موجود در جرمهای دندانی به داخل لثه نفوذ می کنند و از آن جا وارد رگ های خونی می شوند. این باکتری ها می توانند از طریق رگ به تمام بدن منتقل شوند؛ به همین دلیل احتمال بروز بیماری هایی مانند آنژین صدری، حمله قلبی، سکته مغزی و … افزایش می یابد.

 

راه های پیشگیری از جرم دندانی

راه های پیشگیری از تشکیل شدن جرم روی دندان
راه های پیشگیری از جرم دندانی

اگر نمی خواهید روی دندان های شما جرم تشکیل شود، لازم است اقداماتی را در این جهت انجام دهید. این اقدامات را در ادامه شرح می دهیم:

  • همانطور که گفته شد، یکی از علل تشکلیل جرم دندانی، عدم رعایت بهداشت دهان و تعداد دفعات کم مسواک زدن در طول روز می باشد. برای پیشگیری از تشکیل جرم های دندانی نیاز است بهداشت دهان و دندانتان را به طور کامل رعایت نمایید.
  • استفاده از سیلانت دندانی برای پوشاندن حفره ها و شیارهای روی دندان. شیارها و حفره های زیادی روی دندان ها وجود دارد و شما ممکن است نتوانید همه شیارهای روی دندان ها را به طور کامل تمیز نمایید. در اینصورت این شیارها به محل مناسبی برای تشکیل جرم تبدیل می شوند. سیلانت دندان لایه ای محافظ است که از پلاستیک یا دیگر مواد دندانی ساخته شده است که شیارها و حفره های دندانی را به طور کامل می پوشاند.
  • مراجعه منظم به دندانپزشک. حتی اگر دندان هایتان را به صورت روزانه مسواک می زنید و از نخ دندان نیز استفاده می کنید، باز هم امکان دارد از برخی جرم ها غافل شوید. بررسی ها حاکی از این است که افرادی که به صورت منظم به دندانپزشک مراجعه نمی کنند بیشتر در معرض جرم ها و پوسیدگی های دندانی قراردارند.
  • داشتن رژیم غذایی مناسب. تمامی شرینی ها و تنقلات می توانند باعث ایجاد جرم در دندان ها بشوند. غذاها و خوراکی های شیرین و قند دار، نوشیدنی های گاز دار و قند دار و خوراکی هایی که نرم یا چسبنده هستند برای سلامت دندان هایتان ضرر دارند. برای حفظ سلامتی دندان ها و جلوگیری از تشکیل جرم روی آن ها نیاز است که از یک رژیم سالم استفاده نمایید و از خوراکی های فوق، کمتر استفاده کنید.

 

دیگر نگران جرمهای دندان خود نباشید، دکتر سحر میرآبا با بیش از 8 سال سابقه در زمینه دندانپزشکی مخصوصا زیبایی، با بهره گیری از بهترین تجهیزات و مناسب ترین مواد در محیطی کاملا بهداشتی آماده ارائه خدمات به شما زیبا جویان عزیز از سراسر کشور می باشد.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

برای اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید: 02166375732 – 09100806916

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.