سحر میرآبا
اسنپ آن اسمایل
5/5 - (2 امتیاز)

اسنپ آن اسمایل (snap on smile) یک نوع لمینیت متحرک دندان است که به صورت موقت روی دندان های فرد نصب می شود. این وسیله مانند یک نگهدارنده عمل میکند و تا مرز لثه ها می رسد؛ اما روی لثه ها یا سقف دهان قرار نمی گیرد.

اسنپ آن اسمایل نوعی ابزار دندانی متحرک است که هیچکدام از اقدامات دریل، تراشیدن، پر کردن ساختار دندان، تزریق، چسباندن و غیره را نیاز ندارد. طرح به ثبت رسیده آن بسیار منعطف و کاملاً پر کاربرد است.

مواد منعطف به کار رفته در ساخت اسنپ آن اسمایل، اجازه ی گستردگی آن را به خوبی روی دندان ها می دهد و آنها را به شکلی محکم در بر میگیرد، به گونه ای که فرد بتواند بدون خارج کردن آن، یا بدون شل شدن یا جابجا شدن آن داخل دهان غذا بخورد و حرف بزند.

این ابزار با یک فشار روی ردیف دندان های طبیعی فرد قرار می گیرد و از آنجا که به شکل انحنای قوس دندانی ساخته شده است محکم در جای خود باقی می ماند.
اسنپ آن اسمایل با بافت لثه برخورد مستقیمی ندارد، و سقف دهان را نیز پوشش نمی دهد، زیرا متصل ماندن آن تنها بر عهده دندان هاست.

این وسیله، درمانی کاملاً غیر تهاجمی می باشد و به دلیل متحرک بودن، کاملاً بازگشت پذیر نیز هست. اسنپ آن اسمایل در اصل نوعی درمان زیبایی است که، به افراد فرصت لبخندی زیبا و چشمگیر را می دهد. این وسیله به صورت سفارشی ساخته می شود و بدون درد و نیاز به بی حسی روی دندان ها قرار می گیرد و زیبایی لبخند را به شکلی کاملاً طبیعی چندین برابر می کند.

برای ساخت snap on smile از چه موادی استفاده می شود؟

ساخت اسنپ آن اسمایل
ساخت اسنپ آن اسمایل

این ابزار از رزین استیل متبلور شده ساخته می شود، که موجب ثبات و مقاومت آن در برابر ایجاد لکه می شود. به علاوه، این مواد سبب می شوند این وسیله را بتوان با ضخامتی کمتر از 0.5 میلی متر ساخت بدون آنکه استحکام آن خدشه دار شود. این تنها وسیله ایست که می تواند با ضخامت های گوناگون ساخته شود تا رنگ و ظاهر مختلفی داشته باشد.

از رزین استیل متبلور، برای ساخت دریچه مصنوعی قلب و کاربردهای دیگر جزئی در دندان پزشکی استفاده می شوند. (ناسا NASA به دلیل دوام این مواد، آن ها را برای ساخت کابین های فضاپیما به کار می گیرد).
اسنپ آن اسمایل در برابر ایجاد لکه در نتیجه کشیدن سیگار، نوشیدن قهوه و شراب مقاوم می باشد و کاملا قابل پولیش شدن است.

آیا می توان اسنپ آن اسمایل را با رنگ های مختلف سفارش داد؟

دندانپزشک و بیمار می توانند از میان رنگ ها و اشکال متنوع اسنپ ان اسمایل انتخاب کنند، زیرا به صورت سفارشی ساخته می شوند و امکان ایجاد تغییر در آیتم های آن وجود دارد. آن ها را می توان به گونه ای تعبیه کرد که صرفا روی دندان های جلوی قوس دهانی قرار بگیرند (ما بین دندان های نیش) یا کل قوس دندانی، ردیف بالا یا پایین را پوشش دهی کنند. یا می توان به صورت یک جا برای هر دو قوس دندانی بالا و پایین نیز آنها را مورد استفاده قرار داد.

استفاده از snap on smile برای چه افرادی مناسب است؟

استفاده از اسنپ آن اسمایل
استفاده از اسنپ آن اسمایل

کسانی که به دنبال راهکارهای غیر تهاجمی، بازگشت پذیر، و مقرون به صرفه برای ترمیم و زیبایی دائمی دندان های خود هستند، اسنپ آن اسمایل ها گزینه هایی بسیار مناسب هستند. آن ها راهکارهایی آسان، سریع، و قابل پرداخت برای افرادی هستند که می خواهند دندان های آنها فورا ظاهر و عملکرد بهتری داشته باشند. برای بسیاری از بیماران، اسنپ آن اسمایل پدیده ایست که باعث می شود افراد ظاهری داشته باشند که قبلاً هرگز نداشته اند.

این ابزار راهکاری فوق العاده برای بیمارانی است که شرایط مناسب برای دریافت درمان های دائمی مانند روکش ها، ونیرها، و یا ایمپلنت ها را به علت مشکلات پزشکی ندارند، یا آنکه سن آن ها مانع انجام این گونه درمان ها می شود، یا افرادی که با بیماری هایی از جمله سرطان، بیماری های قلبی و غیره مواجه اند، که امکان ایمپلنت ها برای آن ها وجود ندارد.

این ابزار می تواند دندان های کج، لکه دار، ناصاف، یا شکسته شده و حتی فاصله بین آنها یا جای خالی دندان از دست رفته را پوشش دهد.
هر فردی که تمایل دارد بدون پرداخت هزینه های گزاف و تحمل درد و ناراحتی های مربوط به فرایندهای پیچیده دندان پزشکی صاحب لبخندی ویژه شود، می تواند از اسنپ آن اسمایل استفاده کند.

اسنپ آن اسمایل حتی برای افرادی مناسب است که لمینیت متحرک قدیمی دارند و در پی جایگزینی موقت برای آن هستند. در برخی موارد بیماری پریودنتال هم، می توان از اسنپ آن اسمایل به عنوان اسپلینت برای دندان های متحرک استفاده کرد. بیمارانی که جراحی کاشت ایمپلنت انجام داده اند نیز می توانند آن را به عنوان ریتینر موقت مورد استفاده قرار دهند. با اسنپ آن اسمایل بیماران می توانند به آسانی بهداشت دهانی خوب و فوق العاده ای داشته باشند.

به علاوه، اسنپ آن اسمایل برای بیمارانی که به فکر یک درمان همیشگی مانند ونیرها هستند گزینه ی مناسبی است، زیرا این ابزار به آن ها لذت مروری بر لبخند جدید را هدیه می کند.

چگونه می توان snap on smile را دریافت نمود؟

پس از مشاوره با دندان پزشک، از دندان های شما در نماهای مختلف عکس OPG و قالب گرفته می شود. حدود دو هفته زمان می برد تا اسنپ آن اسمایل در لابراتوار ساخته شود و در دسترس دندان پزشک شما قرار گیرد؛ پس از آن می توانید از دندانپزشک خود آن را دریافت کنید.

برای مراقبت و تمیز کردن اسنپ آن اسمایل ها از چه ابزاری استفاده شود؟

پودر پاکسازی
پودر پاکسازی

پودر پاکسازی

این ترکیب به زدودن همه لکه های بیرونی مانند لکه ها و رسوب های به جا مانده از موادی مانند چای و قهوه کمک می کند. آب حاوی این پودر باید روی اسنپ آن اسمایل را پوشش دهد. آن را به مدت ۱۵ دقیقه داخل ترکیب رها کنید، سپس آن را بیرون بیاورید و با دقت بسیار با آب شستشو دهید. در صورت وجود هرگونه باقی مانده با استفاده از مسواک مخصوص، آب داخل آن را تمیز کنید. این پودر باید به صورت روزانه مورد استفاده گیرد.

ژل آنتی باکتریال

از این ژل به صورت روزانه استفاده کنید تا از پوسیدگی دندان ها جلوگیری کنید. یک ذره از ژل را داخل بخش هایی از اسنپ آن اسمایل که دندان ها در آن قرار میگیرد، بریزید سپس آن را روی دندان های خود قرار دهید. برای مشاهده نتایج بهتر، این کار را پس از هر وعده غذایی انجام دهید.

محفظه نگهداری

محفظه نگهداری
محفظه نگهداری

برای زمان هایی که اسنپ آن اسمایل مورد استفاده قرار نمیگیرد، بهتر است محفظه ای برای نگهداری از آن تهیه کنید.

نحوه پاکسازی snap on smile به چه صورت است؟

نگهداری این وسیله بسیار آسان است، هربار این ابزار را با استفاده از دو دست و با تکان دادن آرام آن به طرفین خارج کنید، هرگز آن را فشرده یا خم نکنید. پس از هر وعده غذایی ابزار را خارج کرده و آن را با استفاده از ژل آنتی باکتریال تمیز کنید تا از پوسیدگی دندان ها پیشگیری کنید و دهانتان بوی مطبوعی داشته باشد.

قیمت snap on smile چقدر است؟

هزینه اسنپ آن اسمایل ها توسط دندانپزشک، مشخص می شود و به دشواری مورد و مقدار زمان تکنیکی و موادی بستگی دارد که استفاده می شود. به هر حال برای بسیاری از افراد قابل پرداخت است. در حال حاضر اسنپ آن اسمایل در ایران نیز انجام می گیرد و برای ساخت این پلاک متحرک باید به مطب های خصوصی دندان پزشکی مراجعه کرده و قالب گیری کنید.

قیمت اسنپ آن اسمایل دندان نسبت به گذشته بسیار مناسب تر شده زیرا قبلا مراحل ساخت اسنپ آن اسمایل اینگونه بود که ابتدا قالب گیری می شد و سپس قالب ها به صورت هوایی به کشورهایی چون آلمان و دبی ارسال می شد، در صورتی که هم اکنون در ایران امکانات مورد نیاز جهت ساخت فراهم شده و در تهران ساخته می شود، قیمت هر فک حدود 4-2 میلیون تومان متغیر می باشد.

آیا اسنپ آن اسمایل ها تضمین دارند؟

تضمین اسنپ آن اسمایل
تضمین اسنپ آن اسمایل

اسنپ آن اسمایل نوعی ابزار سفارشی و شخصی است، بنابراین هیچ زمانی قابل پس فرستادن نیست. اسنپ آن اسمایل در صورت بروز مشکل بدون هیچ هزینه ای، تا ۶۰ روز پس از زمانی که تحویل داده می شود، قابل ساخت مجدد می باشد.

آیا حین استفاده از اسنپ آن اسمایل ها رژیم غذایی خاصی باید رعایت شود؟

افراد محدودیتی در غذا و نوشیدنی، با وجود اسنپ آن اسمایل روی دندان های خود ندارند، با این حال، توصیه می شود با رژیم غذایی نرم مانند سوپ شروع کنید و به مرور به سمت غذاهای سفت تر بروید.

آیا تکلم تحت تأثیر قرار می گیرد؟

در چند ساعت اولیه پس از استفاده از این وسیله، تکلم ممکن است تحت تأثیر قرار بگیرد، البته این در بیماران مختلف متفاوت است. راهکار هایی که با دریافت اسنپ آن اسمایل، سفارشی دریافت می کنید شامل فهرست تمرینات ادای حروف و لغات به منظور تسریع عادت کردن بیمار به آن است.

snap on smile چقدر میتواند دوام داشته باشد؟

انتظار می رود با نگهداری درست این وسیله، حدود ۳ تا ۵ سال، و حتی بیشتر، تدوام داشته باشد. (زمانی مساوی مدت زمان دوام لمینیت های مصنوعی محافظ دندان، در برابر دندان قروچه (دندان قروچه) و محافظ های شبانه).

آیا می توان با وجود استفاده از اسنپ آن اسمایل روی دندان ها خوابید؟

برای داشتن دندان های سالم، توصیه می شود از خوابیدن با وجود این وسیله در داخل دهان خودداری نمایید. با این وجود، یکی از دلایلی که از اسنپ آن اسمایل ها استفاده می شود، استفاده آنها به عنوان محافظ دندان در برابر براکسیسم است. بنابراین میتوان با استفاده از آنها در طول خواب از دندان ها محافظت نمود.

تفاوت ضخامت اسنپ آن اسمایل ها با دندان های طبیعی چگونه است؟

ضخامت اسنپ آن اسمایل
ضخامت اسنپ آن اسمایل

اسنپ آن اسمایل تنها وسیله ایست که می تواند با ضخامت های گوناگون ساخته شود تا ظاهر طبیعی تری داشته باشد. مانند ونیرها یا لمینیت های مصنوعی، در برخی موارد ممکن است فرد برجستگی آنها را احساس کند اما ظاهر آنها طبیعی خواهد بود. اسنپ آن اسمایل از رزین استیل متبلور ساخته می شود. که این امکان را می دهد آن را با ضخامت ۵/۰ میلی متر ساخت بدون آنکه در استحکام آن خلل ایجاد شود.

آیا امکان استفاده ی روزانه از snap on smile وجود دارد؟

از اسنپ آن اسمایل می توان به صورت روزانه استفاده نمود. توصیه می کنیم همه بیماران ابزار خود را قبل از خواب از دهان خارج کنند. مگر آنکه دندانپزشک توصیه کند در طول خواب نیز به عنوان محافظ دندان در برابر براکسیسم استفاده شود.

درست مانند هر ابزار دندانی دیگری لازم است به شکلی صحیح از آنها مراقبت شود. فرمولاسیون خاص رزین باعث می شود دوام اسنپ آن اسمایل بالا برود اما اگر فشار زیادی به آن وارد شود ممکن است شکسته شود. این وسیله قادر به تحمل دمای ۲۰۰ درجه سانتیگراد است.

معایب snap on smile چیست؟

این روش یک راهکار دائمی نیست. دندان هایی که به علت کجی زیاد نیاز به ارتودنسی دارند را طبیعتا درمان نخواهد کرد و جایگزینی واقعی برای دندان واقعی نخواهد بود. برای درمان های مادام العمر باید با دندانپزشک خود راجع به گزینه های دیگر مانند براکت های ارتودنسی و ایمپلنت صحبت کنید.

برای نگهداری از آنها محلول های مخصوص نیاز است. مسواک های معمولی و محلول هایی که برای تمیز کردن لمینیت های مصنوعی استفاده می شوند. برای اسنپ آن اسمایل طراحی نشده و به آن آسیب می رساند.
اسنپ آن اسمایل ها به مراقبت و نگهداری در هنگام خارج کردن از دهان نیاز دارند. برای اجتناب از شکستن آنها باید هنگام قرار دادن آنها داخل دهان و خارج کردن بسیار مراقب باشید.

مزایای snap on smile چیست؟

پایین بودن قیمت و آسیب نرساندن به دندان های اصلی بر اثر تراش خوردن، درمان نسبتا سریع و بازگشت پذیر و عدم نیاز به بیهوشی یا بی حسی، از موارد برتری آن نسبت به انواع لمینیت های دیگر می باشد.

در نتیجه

اگر می خواهید دندان های خود را زیبا کنید، بهتر است در مورد بهترین روش زیبایی لبخند با دندانپزشک مشورت کنید تا راهکار مناسب شما را تعیین کند. و از هدر رفتن وقت و هزینه تان، جلوگیری شود.
امیدوارم مطالب گفته شده در این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد. در آخر اگر تجربه ای در این زمینه دارید، مفتخریم که، آن را با ما به اشتراک بگذارید.

3 دیدگاه

  • ترانه توکلی, 2 اسفند, 1400 @ 11:40 پاسخ

    من اسنپ ان اسمایل داشتم زیاد جالب نبود

  • یونس زادشفق, 2 اسفند, 1400 @ 11:41 پاسخ

    خیلی مطلب مفیدی بود متشکرم

  • الهه مقدم, 2 اسفند, 1400 @ 11:47 پاسخ

    واسه مهمونی ها و مراسمات مهم خیلی کاربردی و خوبه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.