سحر میرآبا

خوراکی های مفید برای دندان

خوراکی های مفید برای دندان
Rate this post

لبخند زیبا و دندان های سالم، اولین قدم را برای جذابیت چهره شما برمی دارند؛ علاوه بر آن در سلامت دستگاه های بدن هم نقش مهمی دارند. بسیاری از افراد برای داشتن دندان های سالم و زیبا هزینه های گزافی می کنند، اما واقعیت امر این است که نیازی به هزینه های میلیونی نیست! شما با رعایت برخی اصول می توانید به صورت رایگان و بدون تحمل درد دندان پزشکی دندان های زیبایی داشته باشید. با رعایت بهداشت دهان و دندان مانند مسواک زدن سر وقت، استفاده به موقع از نخ دندان، کنترل رژیم غذایی و استفاده از خوراکی های مفید برای دندان می توانید در هر سنی از درخشش دندان های خود لذت ببرید.

تا صحبت از رژیم غذایی می شود، اکثر افراد به اضافه وزن و لاغری و… فکر می کنند؛ در حالی که دندان های ما نیز مانند بدنمان نیاز به رژیم غذایی دارد تا سلامت و زیبایی خود را حفظ کند. همه ی مواد غذایی اگر به اندازه مصرف شوند و افراط و تفریطی از جانب شما نباشد هیچ کدام از اعضای بدن شما دچار مشکل نمی شوند.

شناختن مواد غذایی مفید برای دندان ها به شما کمک می کند تا با آگاهی کامل به اندازه کافی از خوراکی ها و نوشیدنی های مفید استفاده کرده و احساس خوبی از مراقبت دندان های خود داشته باشید؛ همچنین شناخت مواد غذایی مضر می تواند جواب بسیاری از سوال های شما راجب دندان های خراب را بدهد. برای حذف جرم ها و پلاک های دندانی، پیشگیری از بیماری های لثه و داشتن دهانی خوشبو در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

خوراکی های مفید برای دندان

خوراکی های مفید برای دندان
خوراکی های مفید برای دندان

مصرف خوراکی های زیادی سلامت دهان و دندان های ما را فراهم می کنند و موجب تقویت آن ها می شوند؛ اما نکته مهم این است که این تفکر اشتباه نباید صورت بگیرد که بخاطر مفید بودن این مواد غذایی نیازی به مسواک زدن نیست!! پس در هر صورت بهداشت دندانی خود را فراموش نکنید.

برخی خوراکی های مفید عبارتند از:

آدامس بدون قند (آدامس بدون گلوکز)

آدامس
آدامس

طبق گزارشات پزشکی، آدامس های بدون قند (گلوکز) جز خوراکی های مفید برای دندان می باشند. بیایید کمی به بررسی این موضوع بپردازیم… جویدن آدامس باعث تحریک ترشح بزاق می شود؛ بزاق دهان خاصیت ضد پوسیدگی و محافظت از دندان ها را دارد. همینطور که متوجه شدید بزاق دهان بادیگارد همیشگی دندان های ماست و جویدن آدامس تعداد این بادیگارد ها را بیشتر می کند.

اما هنوز یک مشکل درباره آدامس وجود دارد، گلوکز موجود در بعضی از آدامس ها!! باکتری های موجود در دهان گلوکز را تجزیه کرده و بعد از آن اسید تولید می کنند و این اسید باعث پوسیدگی دندان می شود. راه حل چیست؟ به کمک پیشرفت علم زایلیتول جایگزین گلوکز شد تا از بروز این مشکلات جلوگیری کند. در واقع آدامس های زایلیتول دار بدون هیچ گونه عوارضی از دندان هایمان محافظت می کنند.

کرفس جز خوراکی های مفید برای دندان

کرفس
کرفس

کرفس علاوه بر افزایش ترشح بزاق با جویدن زیاد باعث ماساژ لثه می شود؛ به همین دلیل جز خوراکی های مفید برای دندان محسوب می شود.

شیر و پنیر

شیر و پنیر
شیر و پنیر

مینای دندان یک ماده معدنی است که همواره در تماس با اسید های ترشح شده از باکتری ها یا مواد خوراکی اسیدی است. این اسید ها به مرور زمان باعث پوسیدگی دندان ها می شوند. اما نگران نباشید! کلسیم و فسفر بلوک های سازنده ی مینای دندان هستند و در مواد غذایی مختلفی وجود دارند پس می توان از آن ها برای تقویت دندان ها کمک گرفت. شیر و پنیر یکی از منابع خوب برای تامین کلسیم بدن شما هستند.

 اما خواص کلسیم برای دندان ها فقط در ساختار مینای آن خلاصه می شود؟ خیر… شیر و پنیر به دلیل حجم بالای کلسیم، موجب ترشح بیشتر بزاق می شوند و حجم بالای بزاق می تواند خاصیت بافر کنندگی برای دندان داشته باشد (بافر یک محلول است که از یک اسید ضعیف و باز مزدوج آن یا باز ضعیف و اسید مزدوجش تشکیل شده است و PH محلول را در محدوده ثابتی نگه می دارد) و از خوردن شدن مینای دندان در برابر اسید ها جلوگیری می کند.

چای سبز جز خوراکی های مفید برای دندان

چای سبز
چای سبز

چای سبز دارای ترکیبات پلی فنل است که برای دندان ها مفید می باشد. پلی فنل ها سرعت فعالیت میکروب ها را کند می کنند و به همین دلیل است که پلاک های دندانی در افرادی که چای سبز می خورند تشکیل نمی شود و اگر از قبل پلاک های دندانی وجود داشته باشند، ضخامت آن ها کاهش می یابد. نوشیدنی های دارای پلی فنل برای از بین بردن بوی بد دهان و پیشگیری از بیماری های لثه گزینه مناسبی هستند.

کیوی، سیب، توت فرنگی و مرکبات

کیوی سیب توت فرنگی
کیوی سیب توت فرنگی

این میوه ها ویتامین C دارند. ویتامین C در ساختمان شبکه پروتئین کلاژن موجود در لثه ها و پوست ضروری می باشد. علاوه بر ویتامین C این میوه ها آنتی اکسیدان هم دارند. ویتامین C و آنتی اکسیدان ها با مبارزه مقابل باکتری هایی که باعث بروز بیماری و التهاب لثه می شوند، به سلامت دندان های ما کمک می کند.

هنگام جویدن سیب اسید هایی که در آن وجود دارند باکتری های دهان را از بین می برند و مواد مغذی موجود در آن باعث تقویت ساختار دندان ها می شود.

پیاز جز خوراکی های مفید برای دندان

پیاز
پیاز

پیاز خام حاوی ترکیبات سولفور آنتی باکتریال قوی است که باکتری های مضر دهان را از بین می برد و برای سلامت دهان، دندان و لثه مفید است.

قارچ

قارچ
قارچ

قارچ ها با داشتن رشته های فیبری به صورت مکانیکی رنگریزه های سطح دندان را تمیز می کنند و باعث سفیدتر شدن دندان ها می شوند؛ همچنین بخاطر داشتن گلوکان نوع A می توانند از تشکیل پلاک میکروبی و ایجاد پوسیدگی در سطح دندان ها جلوگیری کنند.

هویج، کدو تنبل و بروکلی

هویج کدو تنبل و بروکلی
هویج کدو تنبل و بروکلی

ویتامین A برای مینای دندان مفید و ضروری است. این سبزیجات به دلیل داشتن ویتامین A خوراکی مفیدی برای دندان های شما می باشد.

ماست

ماست
ماست

ماست های پروبیوتیک به سلامت دندان هایمان کمک می کنند؛ طبق مطالعات انجام شده روی باکتری های پروبیوتیک این باکتری ها نقش مهمی در کاهش جرم دندان ها و بهبود لثه ها دارند. ماست های بدون مواد شیرین کننده به دلیل داشتن اسید لاکتیک برای سلامت لثه ها بسیار مفید هستند. مهم تر از تمام این موارد تاثیرات کلسیم موجود در ماست روی سلامت دهان و دندان های ما می باشد.

گوشت و ماهی

گوشت و ماهی
گوشت و ماهی

پروتئین های موجود در گوشت و ماهی در پیشگیری از پوسیدگی دندان نقش بسزایی دارند.

مغز ها

مغزها
مغزها

فواید مغز ها در سلامتی برای هیچ کدام از ما پوشیده نیست. اگر بخواهیم در موضوع دندان متمرکز شویم؛ مغز ها مخصوصا بادام و کنجد به دلیل مقدار بالای کلسیم آن ها، برای استحکام دندان ها بسیار مفید هستند.

تخم مرغ

تخم مرغ
تخم مرغ

تخم مرغ سرشار از ویتامین ها و عناصر معدنی مفید و ضروری برای بدن انسان می باشد. ویتامین D برای کسانی که می خواهند دندان های سالم و زیبایی داشته باشند بسیار حائز اهمیت است، همچنین برای جذب کلسیم نیاز به ویتامین D داریم.

برای داشتن دندان های سالم و زیبا رعایت رژیم غذایی به تنهایی کافی نمی باشد بلکه عوامل دیگر مانند بهداشت دهان و دندان نباید فراموش شود. همچنین در صورت بروز هر گونه مشکل در ساختار دندان هایتان فورا به دندان پزشک مراجعه کنید.

برای مطالعه خوراکی های مضر دندان اینجا کلیک کنید.

دکتر سحر میرآبا با بیش از 8 سال سابقه در زمینه دندان پزشکی مخصوصا زیبایی، با بهره گیری از بهترین تجهیزات و مناسب ترین مواد در محیطی کاملا بهداشتی آماده ارائه خدمات به شما زیبا جویان عزیز از سراسر کشور می باشد.

برای اطلاع از سایر خدمات زیبایی یا رزرو نوبت با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید:

02166375732-09100806916

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.