سحر میرآبا
اصلاح طرح لبخند

اصلاح طرح لبخند

بر اساس بررسی های انجام شده، لبخندی زیبا یکی از مهم ترین فاکتور های زیبایی چهره می باشد و نشستن لبخند بر یک صورت زیبایی آن صورت را دو چندان می کند. به خصوص لبخندی که با اجزاء صورت هماهنگی داشته باشد.

داشتن دندان های درخشان و یکدست برای آرزوی هر فردی است؛ چراکه این دندان های هستند که به چهره و لبخند شما، زیبایی و جذابیت را هدیه می کنند. یک لبخند زیبا در اعتماد به نفس فرد و انتقال احساس شادی او به دیگران تاثیر گذار است. به همین دلیل است که امروزه تمامی افراد به دنبال افزایش زیبایی دندان ها و لبخند خود هستند.

ابتدایی ترین کار در اصلاح طرح لبخند

اگر به یک دندانپزشک خوب و با تجربه مراجعه کنید، ابتدا وضعیت دهان و دندان شما را بررسی و ارزیابی کرده و نقص های دندانی شما را مشخص می کند. سپس بر اساس این  بررسی ها مناسب ترین و بهترین روش درمانی را به شما پیشنهاد می دهد.

با پیشرفت های صورت گرفته در علم دندانپزشکی، داشتن دندان های یکدست و لبخندی جذاب دیگر یک رویا نیست. در ادامه مطلب به صورت کامل راجع به طرح لبخند و روش های اصلاح آن توضیح می دهیم. باما همراه باشید.

اصلاح طرح لبخند چیست؟

اصلاح طرح لبخند، به مجموعه ای از درمان های زیبایی گفته می شود که در نهایت باعث زیباتر شدن لبخند فرد می شود. این درمان ها با توجه به شکل و آناتومی دندان های هر فرد، به صورت اختصاصی برای او در نظر گرفته می شود و هر فرد متفاوت است.

در اصلاح طرح لبخند، دندانپزشکی زیبایی لثه های ناصاف و تمامی مشکلاتی که باعث زشتی دندان های شما می شود را با توجه استفاده از درمان های مختلف، برطرف می نماید. همچنین برای یکدستی دندان های می تواند طول، عرض، شکل و یا حتی رنگ دندان های شما را تغییر دهد تا بتوانید لبخندی زیبا را تجربه کنید.

اصلاح طرح لبخند نه تنها باعث زیبایی دندان ها می شود، بلکه در طی این فرایند، مشکلات کارکردی و ساختاری دندان ها هم برطرف می شود. در نتیجه اگر به یک دندانپزشکی خوب مراجعه کنید، دندان های شما هم از نظر زیبایی و هم از نظر عملکردی بهتر از قبل خواهند شد.

روش های اصلاح طرح لبخند

همانطور که گفتیم اصلاح طرح لبخند شامل روش ها و درمان هایی می شود که برای هر کس متفاوت است. در واقع بر اساس ویژگی های دهان و دندان هر فرد، برای او درمان هایی در نظر گرفته می شود که پس از گذراندن آن ها، لبخند و دندان های زیباتری خواهد داشت. درمان های اصلاح طرح لبخند عبارتند از: ارتودنسی، ایمپلنت، بلیچینگ، باندینگ، لمینیت، ونیر کامپوزیت، پر کردگی به رنگ دندان (کامپوزیت ترمیمی)، استفاده از روکش های دندان و …

ارتودنسی

ارتودنسی یکی از روش هایی است که از گذشته تا کنون برای مرتب کردن و اصلاح محل قرارگیری دندان ها استفاده می شود. افرادی که دندان های نامرتبی دارند و یا فک هایشان همپوشانی مناسبی ندارند، به کمک ارتودنسی می توانند سطح زیابیی لبخندشان را ارتقاء ببخشند.

برتری ارتودنسی نسبت به سایر درمان ها این است که هیچ تغییری در دندان ها ایجاد نمی شود. به خصوص برای دندان هایی که رنگ طبیعی خود را دارند و فقط نامرتب هستند بسیار مناسب است. مدت این درمان به نوع و فرم دندان ها بستگی دارد اما حداقل یک سال زمان را می توان برای ارتودنسی در نظر گرفت. ارتودنسی جزء درمان ها فوری به حساب نمی آید و برای منظم شدن دندان هایتان باید صبور باشید. هزینه این درمان نیز به نوع و شکل قرارگیری دندان های شما دارد.

ایمپلنت

اگر در فرایند اصلاح طرح لبخند، فردی یک یا چند دندان خود را به (طور کامل) از دست داده باشد، دندانپزشکی زیبایی استفاده از ایمپلنت را پیشنهاد می کند. در طی درمان ایمپلنت، یک پایه تیتانیومی سازگار با بدن، در داخل فک قرارداده می شود (که نقش ریشه دندان را بازی می کند) و روی آن یک تاج دندان مصنوعی نصب می شود. با این کار دندان های از دست رفته فرد جایگزین می شوند و علاوه بر زیباتر شدن لبخند فرد، در جویدن غذاها نیز به او کمک می کند.

بلیچینگ (سفید کردن دندان ها)

بلیچینگ یا سفید کردن دندان ها، جزء روش های متداول برای سفید کردن دندان ها در فرایند اصلاح طرح لبخند محسوب می شود. رنگ دندان های برخی افراد به دلایل مختلفی مانند رژیم غذایی نامناسب و یا عدم رعایت بهداشت دهان، بعد از مدتی زرد می شود. در روش بلیچینگ با استفاده از یک محلول اسیدی تمیز می کنند و پس از آن موادی شیمیایی مانند هیدروژن پراکسید و یا کارباماید پراکسید را روی دندان های شما قرار می دهند؛ سپس برای فعال کردن این مواد شیمیایی از دستگاه لایت کیور یا لیزر استفاده می کنند.

باندینگ

برای اصلاح طرح لبخند افرادی که دندان های خراشیده شده، ترک خورده یا شکسته دارند، از روش باندینگ استفاده می شود. این روش یک از مطمئن ترین و بی خطر ترین روش های دندانپزشکی است. از باندینگ برای تغییر شکل دندان ها، تغییر اندازه آن ها و اصلاح فاصله بین دندانی استفاده می شود. در فرایند اصلاح طرح لبخند از بانیدگ های هم رنگ دندان استفاده می شود.

لمینیت

لمینیت جزء روش هایی است که در سال های اخیر در بسیاری از کشور ها معروف شده است. لمینیت برای هر فرد به صورت اختصاصی ساخته می شود. ابتدا دندان ها قالب گیری می شوند و سپس لابراتوار از روی این قالب ها لمینیت مناسب برای فرد مراجعه کننده را می سازد. سپس یک ماده مخصوص حساس به نور را روی دندان قرار می دهند تا موجب چسبندگی لمینیت به دندان ها شود. پس از قرار دادن لمینیت ها، نور درمانی خاصی را به آن می تابانند تا روی دندان ها محکم شود.

کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیر، جزء روش های جدید و محبوب اصلاح طرح لبخند حساب می شود که به وسیله این روش می توان انحراف دندان، کوتاهی یا بلندی دندان، پریدگی دندان و سایر عیب های ظاهری دندان را برطرف نمود. ونیر کامپوزیت ترکیبی از مواد کامپوزیتی هم رنگ دندان است که به صورت مستقیم روی دندان ها قرار می گیرد. این روش در یک جلسه تمام می شود و یکی از به صرفه ترین راه های اصلاح طرح لبخند می باشد.

پر کردگی به رنگ دندان (کامپوزیت ترمیمی)

در گذشته از مواد فلزی برای پر کردن دندان های پوسیده استفاده می شد که ظاهر بسیار بدی داشت. اما امروزه از کامپوزیت های همرنگ دندان استفاده می شود که هم دوام بیشتری دارند و هم به زیبایی دندان ها لطمه ای وارد نمی کنند.

روکش های دندان

زمانی که تاج یک دندان به شدت پوسیده شده باشد (به طوری که با روش های دیگر مانند پرکردن قابل درمان نباشد) اما ریشه آن سالم باشد، با استفاده از روکش های (پروتز های) دندانی، می توان دندان مذکور را احیا کرد. روکش ها در حقیقت پروتز هایی هستند که به جای تاج آسیب دیده دندان استفاده می شوند. با استفاده از این روش زیبایی و عملکرد دندان مانند روز اول می شود.

چه کسانی می توانند اقدام به اصلاح طرح لبخند کنند؟

اگر به یک دندانپزشکی زیبایی خوب و با تجربه مراجعه کنید، با بررسی ها و معاینات مختلف، مشخص می کند که شما فرد مناسبی برای اصلاح طرح لبخند هستید یا خیر. به طور کلی هر کسی که زیبایی لبخندش به دلیل مشکلات لثه، فک و دندان ها کاهش یافته است می تواند از درمان های اصلاح طرح لبخند استفاده کند. حتی افرادی که خیلی ناهنجاری های کوچکی در دندان هایشان دارند هم می توانند با مراجعه به یک دندانپزشکی زیبایی لبخند خود را زیباتر کنند. گاهی با تغییری جزئی در دندان ها و لثه، جذابیت لبخند شما چند برابر می شود.

افرادی که از: بد فرمی آناتومی دهان و دندان، لب پر شدن دندان‌ ها، فاصله زیاد بین دندان‌ ها، پوسیدگی دندان ها، بدرنگی دندان ها، نداشتن دندان، کج بودن دندان ها، داشتن لبخند لثه ای، دندان های کوتاه و مشکلاتی از این دست رنج می برند می تواند با استفاده از اصلاح طرح لبخند، زیبایی را به دندان ها خود بازگردانند.

مزایای اصلاح طرح لبخند

اصلاح طرح لبخند، با زیباتر نمودن دندان ها موجب جوان تر شدن چهره می شود. همچنین باعث کاهش فرسودگی و پرکردگی دندان ها شده و مراقبت از دندان ها را راحت تر می کند. دندان هایی که صاف و مرتب شده اند، راحت تر تمیز می شوند و احتمال پوسیدگی و عفونت در این افراد کاهش می یابد. این درمان ها بسیاری از پوسیدگی ها و بیماری های دهان و دندانی را رفع می کنند. اصلاح طرح لبخند همچنین باعث افزایش اعتماد به نفس در افراد می شود و در نتیجه فرد از استرس، اضطراب و افسردگی در امان می ماند.

هزینه اصلاح طرح لبخند

برای مشخص شدن میزان هزینه اصلاح طرح لبخند، به میزان و نوع ناهنجاری ها و وضعیت دندان های شما دارد. دندانپزشکی زیبایی شما باید ابتدا درمان هایی که برای اصلاح طرح لبخند نیاز دارید را مشخص کند و پس از آن بسته به این که در هر کدام از این درمان ها کار مورد نیاز و میزان مواد مصرفی دندان پزشکی چقدر است، هزینه اصلاح طرح لبخند شما محاسبه می شود.

به طور کلی هرچه ناهنجاری دندان های شما بیشتر باشد، نیاز به پرداخت هزینه بیشتری می باشد؛ زیرا باید درمان های عمیق تری روی دندان شما انجام شود. همچنین اگر طرح لبخند شما تنها با سفید کردن و یا یک ترمیم ساده دندان هایتان کامل شود، هزینه کمی خواهد داشت.

اصلاح طرح لبخند درد دارد؟

می توان به جرئت گفت که بیشتر درمان های اصلاح طرح لبخند درد ندارند، اما اگر هم درد داشته باشد، از بی حسی های موضعی استفاده می شود تا زیباجو دردی را حس نکند. بعد از انجام این درمان ها امکان دارد که زیباجو در دندان هایش احساس حساسیت کند که کاملا طبیعی است و با دارو هایی که دندانپزشکی زیبایی شما برایتان تجویز می کند، پس از چند روز برطرف می شود.

مرقبت های مورد نیاز پس از طرح لبخند

حتما به طور منظم مسواک بزنید و بهداشت دهان و دندان ها را رعایت نمایید. از نخ دندان و دهانشویه هم استفاده کنید.

با کمک دندانپزشک، یک رژیم غذایی مناسب را رعایت نمایید و از مصرف غذاها و خوراکی های سفتی که موجب آسیب رسیدن به دندان ها می شوند، خودداری نمایید.

از مصرف نوشیدنی های دارای رنگ دانه مانند چای و قهوه تا حد ممکن خودداری کنید و یا پس از مصرف آن ها دهان خود را با آب بشویید.

جهت چکاپ دندان های خود، به صورت مرتب به دندانپزشکی مراجعه نمایید.

اگر ورزش می کنید، حتما با دندانپزشک خود در میان بگذارید. در صورت تشخیص دندان پزشک، هنگام ورزش کردن از نایت گارد استفاده کنید.

اگر عادت هایی مانند دندان قروچه دارید، حتما به دندانپزشکتان اطلاع دهید.

دکتر سحر میرآبا با بیش از 8 سال سابقه در زمینه دندان پزشکی مخصوصا زیبایی، با بهره گیری از بهترین تجهیزات و مناسب ترین مواد در محیطی کاملا بهداشتی آماده ارائه خدمات به شما زیبا جویان عزیز از سراسر کشور می باشد. برای اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید: 02166375732 – 09100806916