سحر میرآبا
لمینیت دندان

لمینیت

لمینیت یکی از روش های بسیار معروف است که در اصلاح طرح لبخند استفاده می شود. بسیاری از افراد به دنبال رفع ایرادات ظاهری دندان ها و زیبا کردن لبخندشان هستند. با استفاده از لمینیت، می توان عیوب دندان ها را برطرف کرده و لبخندی زیبا و جذاب را ساخت. داشتن لبخندی زیبا به راحتی اعتماد به نفس شما را چند برابر می کند و به همین دلیل است که بسیاری از افراد به دنبال زیباتر کردن لبخندشان هستند.

لمینیت چیست؟

لمینیت یک لایه و یا پوسته ای نازک از مواد همرنگ دندان می باشد که برای اصلاح طرح و رنگ دندان روی آن ها چسبانده می شود. با استفاده از این روش می توان رنگ، شکل و حتی اندازه دندان های زیباجو را تغییر داد تا به فرم و شکل مناسب و دلخواه برسد. همچنین این روکش مقاومت بالاتری از مینای دندان دارد و می تواند از دندان ها شما محافظت بیشتری به عمل بیاورد. این روش طول عمر بالایی دارد و نسبت به روش های دیگر، نیاز بسیار کمی به تغییر شکل یا تراشیدن دندان دارد. اکثر افراد به دلیل ظاهر زیبا و کیفیت و ماندگاری لمینیت به سراغ آن می آیند.

لمینت ها معمولا از جنس سرامیک ساخته می شوند و نسبت به ونیر های کامپوزیتی، مقاومت بیشتری دارند و تغییر رنگ نمی دهند. لمینت پس از قالب گیری دندان های زیباجو، توسط لابراتوار به صورت اختصاصی برای او ساخته می شود.

این روکش ضخامتی بسیار کمی دارد و در بیشتر موارد نیاز به تراشیدن دندان ندارد. بعضی افراد به رنگ های بسیار سفید علاقه مندند و بعضی دیگر دوست دارند رنگ لمینیت نزدیک به رنگ طبیعی دندان ها باشد. به دلیل تنوع در نوع و شفافیت لمینیت ها، زیباجویان انتخاب های زیادی را در پیش روی خودشان دارند و بسته به سلیقه خودشان می توانند یکی از گزینه ها را انتخاب کنند.

انواع لمینیت

لمینیت ها از سرامیک های مختلفی ساخته می شوند. بعضی سرامیک ها مانند زیرکونیا مقاومت بسیار بالایی دارند اما زیباییشان نسبت به سایر سرامیک ها کمتر است. زیرکونیا بیشتر برای دندان هایی استفاده می شود که تحت فشار فیزیکی بالایی قرار دارند.

سرامیک های دیگری نیز مانند EMAX وجود دارند که دارای مقاومت قابل قبولی هستند و در کنار آن، زیبایی قابل توجهی هم دارند.

نوع دیگر سرامیک هایی که در لمینیت ها به کار می رود، فلدسپاتیک یا کریستالی هستند که حداکثر میزان درخشندگی و زیبایی را دارند.

کدام نوع لمینیت برای شما مناسب است؟

دندانپزشک در ابتدا به صورت کامل دندان های شما را معاینه می کند و سپس با توجه به سلامت دندان های شما و همچنین انتظارات و موارد مد نظر شما، مشخص می کند که کدام یک از لمینیت هایی که در بالا نام برده شد برای دندان های شما مناسب تر است.

در چه مواردی از لمینت استفاده می شود؟

قبل از اقدام برای انجام لمینت باید به توصیه های دندانپزشکتان دقت کنید. یک دندانپزشک خوب پس از معاینه دندان هایتان به شما می گوید که می توانید از لمینت استفاده کنید یا خیر. روش های اصلاح طراح لبخند برای هر فرد متفاوت هستند و ممکن است امکان انجام بعضی روش ها روی دندان های بعضی افراد نباشد؛ همچنین ممکن است دندان پزشکتان تشخیص دهد که با استفاده از یک روش دیگر نتیجه بهتری میگیرید. پس مهم است که تحت هر شرایطی به توصیه های دندان پزشکتان با دقت گوش کنید.

به طور کلی می توان گفت افرادی که مینای دندان کافی دارند و فقط می خواهند شکل و فرم دندان هایشان بهتر شود، افرادی که می خواهند نحوه قرارگیری دندان هایشان را منظم کنند، کسانی که بین دندان هایشان فاصله زیادی وجود دارد و یا زیباجویانی که می خواند رنگ دندان هایشان را سفید کنند، کسانی هستند که می توانند از لمینت استفاده کنند.

رنگ لمینیت

رنگ لمینیت دغدغه بسیاری از زیباجویان است. تعدادی از آن ها رنگ های یخچالی و خیلی سفید را دوست دارند و تعدادی نیز رنگ طبیعی دندان را بیشتر می پسندند. خوشبختانه برای انجام لمینیت شما می توانید رنگ دلخواهتان را از بین سایه های رنگ سفید انتخاب کنید و از دندانپزشکتان بخواهید آن رنگ را روی دندان های شما قرار دهد.

چه کنیم رنگ لمینیت طبیعی تر به نظر برسد؟

دندانپزشک شما در انتخاب رنگ مناسب برای لمینیت به شما کمک خواهد کرد. اما رعایت نکته های زیر نیز می تواند در طبیعی جلوه کردن رنگ لمینیت شما موثر باشد.

سعی کنید رنگ لمینیت شما حداکثر دو درجه از رنگ پوستتان روشن تر باشد. همچنین به رنگ چشمانتان هم دقت داشته باشید. اگر می خواهید لمینیتی طبیعی داشته باشید رنگ لمینیت شما نباید از سفیدی چشمتان سفید تر باشد.

مراحل لمینت دندان

در ابتدا دندانپزشک برای آماده کردن دندان ها، کمی سطح دندان را صیقل داده و صاف می نماید. این صیقل دادن برای صاف شدن سطح دندان است و هیچ آسیبی به ساختار دندان و مینای آن نمی زند. پس از آن دندان ها را قالب گیری می کنند و این قالب برای لابراتوار ارسال می شود تا لمینت را بر اساس دندان های فرد بسازد.

بعد از ساخته شدن لمینت دندان پزشک به کمک مواد چسبنده حساس به نور، لمینت را روی دندان ها قرار می دهد. سپس با تاباندن پرتو های نوری خاص، لمینت را روی دندان سفت می کند.

دندانپزشکان توصیه می کنند چند هفته پس از لمینت کردن دندان ها، زیباجو مجددا مراجعه نماید تا وضعیت لمینت ها بررسی شود.

مزایای لمینیت

لمینیت دندان نسبت به روش های دیگر اصلاح طرح لبخند، مزایای زیادی دارد. عدم تراشیدن مینای دندان، نیاز نداشتن به بی حسی، ظاهری زیبا و درخشان، عدم تغییر رنگ در مقابل مصرف مواد غذایی، مقاومت و استحکام بالا و طول عمر مناسب مزایای استفاده از روش لمینیت برای اصلاح طرح لبخند می باشند.

طول عمر لمینت

لمینت سرامیکی از طول عمر و مقاومت بالایی برخوردار بوده و در اگر توصیه های دندانپزشکتان را رعایت کنید، بیشتر از ده سال دوام می آورد. برای افزایش طول عمر لمینت باید بدانید که لمینت ها هم مانند دندان های طبیعی نیاز به مراقبت و رعایت بهداشت دارند. همچنین باید به صورت دوره ای به دندانپزشکتان مراجعه نمایید تا آن ها را چک نماید. یادتان باشد با اینکه مقاومت لمینت ها بسیار بالاست اما نباید اجسام یا غذاهای سخت را با دندان هایتان بجوید.

نکات مهم در مورد لمینیت دندان

اگر عادتی مانند دندان قروچه (ساییدن دندان ها روی هم) در خواب و یا عادت فشار دادن و ساییدن دندان ها را دارید حتمی پیش از اقدام به انجام لمینیت با دندانپزشک خود مشورت نمایید.

مراقبت های پس از لمینت

با دندانپزشکتان در مورد رژیم غذایی خود مشورت کنید. سعی کنید کم تر از غذاهای سفت و سخت استفاده نمایید.

نوشیدنی هایی که برروی رنگ دندان ها تاثیر می گذارند ممکن است روی رنگ لمینت نیز اثر گذار باشند و یا حداقل عمر آن را کمتر کنند. پس سعی کنید کمتر از چای و قهوه استفاده نمایید.

بهداشت دندانی خود را به طور کامل رعایت نمایید. هیچ گاه اینگونه تصور نکنید که چون لمینت ها از دوام بالایی برخوردارند، پس نیازی به رعایت بهداشت دهان ندارند. لمینت ها هم مانند دندان ها به مراقبت نیاز دارند، پس سعی کنید از مسواک و نخ دندان به صورت منظم استفاده کنید.

تفاوت لمینیت و کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیر در طی یک جلسه ساخته و نصب می شود و نیاز به قالب گیری ندارد. در صورتی که لمینیت باید ابتدا قالب گیری بشود و پس از ساخته شدن توسط لابراتوار روی دندان نصب شود. فرایند نصب لمینیت حداقل دو جلسه زمان نیاز دارد.

لمینیت برای مدت طولانی تغییر رنگ نمی دهد و این یکی از برتری های لمینیت نسبت به ونیز کامپوزیت می باشد. همچنین دوام، ماندگاری و مقاومت لمینیت بسیار بیشتر از کامپوزیت ونیر است.

 

دکتر سحر میرآبا با بیش از 8 سال سابقه در زمینه دندان پزشکی مخصوصا زیبایی، با بهره گیری از بهترین تجهیزات و مناسب ترین مواد در محیطی کاملا بهداشتی آماده ارائه خدمات به شما زیبا جویان عزیز از سراسر کشور می باشد. برای اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید: 02166375732 – 09100806916