سحر میرآبا

کامپوزیت ترمیمی

کامپوزیت

کامپوزیت ترمیمی

در کنار سلامتی دندان ها، زیبایی آن ها نیز بسیار با اهمیت است. زیرا زیبایی دندان ها، تاثیر مستقیمی در لبخند هایی ما می گذارد. داشتن دندان هایی سفید علاوه بر سالم بودن، اعتماد به نفس مان را افزایش می دهد؛ اما داشتن دندان های خراب و پوسیده، اعتماد به نفس را کاهش می دهد.

دندان ها به دلایل مختلفی خراب می شوند. گاهی به دلیل فعالیت باکتری های دهان و گاهی نیز به دلیل جویدن اجسام یا مواد غذایی سخت. اگر این روند متوقف نشود این پوسیدگی ها و خرابی ها گسترش می یابند و تمام دندان را از بین می برند.

این خرابی ها و پوسیدگی ها باعث از دست رفتن ساختار دندان می شوند و ظاهر بدی به لبخند شما می دهند؛ ترمیم این دندان ها با موادی که همرنگ دندان نباشند (مانند آمالگام) تنها می تواند دندان را از آسیب های بعدی محافظت کند اما تغییری در زیبایی لبخند شما به وجود نمی آورد. لذا انتخاب صحیح مواد ترمیمی، اهمیت زیادی دارد. ترمیم دندان ها با مواد همرنگ باعث می شود زیبایی از دست رفته دندان ها به آن ها باز گردد.

پرکردن دندان ها با کامپوزیت

کامپوزیت برای بازگرداندن عملکرد، یکپارچگی، شکل و زیبایی دندان ها استفاده می شود. از کامپوزیت می توان برای پر کردن بخش های خراب دندان، پنهان کردن نقص های جزئی، بستن شکاف های کوچک، بستن فاصله های بین دندانی و پنهان کردن چرخش های دندان ها، بدون آسیب رساندن به بافت اصلی دندان استفاده کرد. استفاده از کامپوزیت (به تنهایی) دردی را برای شما به همراه نمی آورد و معمولا در یک جلسه انجام می شود. این روش یکی از راحت ترین و مقرون به صرفه ترین روش های ترمیم و زیبایی دندان است.

همچنین این مواد در سایه های مختلفی از رنگ سفید موجود هستند و دندان پزشک شما قادر است که سایه همرنگ دندان شما را از بین آن ها انتخاب کند. کامپوزیت بسیار با دوام بوده و در صورتی که بهداشت دهان و دندان هایتان را رعایت کنید، تا سالها عمر می کنند.

مواد سازنده کامپوزیت

این مواد از سه بخش تشکیل شده اند:

مواد رزین (حاوی مواد آالی)، فیلر ها (حاوی مواد معدنی) و عوامل اتصال.

رزین کامپوزیت ها، معمولا بر پایه متاکریلات هستند. پر کننده ها یا فیلر ها از سرامیک، کوارتز و یا سیلیس تشکیل شده اند که با افزودن آن ها به رزین کامپوزیت، باعث استحکام، قابلیت ارتجاعی و مقاومت در برابر سایش می شود. عوامل اتصال، وظیفه متصل کردن فیلر ها به رزین کامپوزیت را بر عهده دارند. هرچه عوامل اتصال با کیفیت تر باشند، استحکام پیوند بین این دو بیشتر است و مقاومت کامپوزیت در برابر سایش افزایش می یابد.

مراحل پر کردن دندان با کامپوزیت

ابتدا در صورت شدید بودن میزان پوسیدگی و خرابی دندان، دندانپزشک با استفاده از سرنگ داروی بی حس کننده را داخل لثه تزریق می کند. پس از آن با استفاده از فرز بخش پوسیده را بر می دارند. این کار از گسترش پوسیدگی و آسیب بیشتر به دندان جلوگیری می کند. پس از آن کامپوزیت خام (که به شکل خمیر است) را داخل دندان می ریزند و به آن شکل می دهند.

کامپوزیت ها لایه روی دندان قرار می گیرند تا جایی که حفره ها را به طور کامل پر کنند. پس از اینکه هر لایه در جای خود قرار گرفت با استفاده از ابزار های دندانپزشکی به آن فرم می دهند و پس از فرم دادن به لایه آخر با استفاده از یک نور ماوراء بنفش روشن، آن را کاملا خشک و محکم می کنند. به فرایند خشک شدن کامپوزیت با استفاده از نور ماوراء بفنش، “پلیمریزاسیون” می گویند.

در نهایت دندان پزشک با استفاده از ابزار های خود سطح کامپوزیت را صیقلی و خوش فرم می کند. نتیجه نهایی کامپوزیت، از نظر ظاهری مشابه دندان طبیعی می باشد و عملکرد دندان را به حالت اول آن باز می گرداند.

مزایای ترمیم دندان با کامپوزیت

 • این روش بسیار سریع، آسان و ارزان است.
 • دندان ها زیبایی روز اول خود را مجددا بدست می آورند.
 • کامپوزیت به خوبی از بافت طبیعی دندان ها محافظت می کند.
 • حفره ها و سایر اشکالات دندان در این روش درمان می شوند و گسترش پوسیدگی هم محدود می شود.
 • در این روش شکل و رنگ دندان ها به حالت قبلی خود باز می گردد و هیچ ناهنجاری در آن ها به وجود نمی آورد.
 • هنگام ترمیم دندان با کامپوزیت، تنها بافت های معیوب و پوسیده برداشته می شوند و تا حد امکان سعی می شود دندان دست نخورده باقی بماند.
 • کامپوزیت ها در رنگ های مختلفی تولید می شوند و در هر بخش از دهان می توان با توجه به رنگ طبیعی دندان ها، از کامپوزیت هم رنگ آن ها استفاده کرد.

مراقبت از کامپوزیت

 1. مواد کامپوزیتی که در ترمیم دندان استفاده می شود طول عمر بالایی دارند و سالیان سال ماندگاری دارند؛ اما اگر از آن ها درست مراقبت نکنید امکان خراب شدن آن ها وجود دارد.
 2. نیاز است که بهداشت دهان و دندان را به طور کامل رعایت کنید تا کامپوزیت روی دندان شما دوام مناسبی داشته باشد و لبخند خیره کننده ای برای شما به ارمغان بیاورد.
 3. برای مراقبت از کامپوزیت باید موارد زیر را رعایت کنید:
 4. ناخن های خود را نخورید.
 5. از مصرف دخانیات پرهیز کنید.
 6. یخ، اجسام و غذا های سفت را نجوید.
 7. دندان ها را حداقل روزی یک بار نخ دندان بکشید.
 8. از خوردن قهوه، چای، سس سویا، کولاس، آب انگور، زغال اخته و گیلاس تازه خودداری کنید.
 9. به طور معمول مسواک بزنید. با خمیر دندانی که دندانپزشکتان پیشنهاد کرده است مسواک بزنید.
 10. مطمئن شوید که در هنگام خواب، دندان قروچه ندارید. به فشار دادن و یا ساییدن دندان ها بهم دیگر به صورت غیر ارادی دندان قروچه می گویند. اگر شب ها دندن قروچه دارید، از متخصصتان بخواهید برای شما یک محافظ بسازد تا از آسیب رسیدن به دندان هایتان جلوگیری شود.
 11. طی بیست و چهار ساعت اول رژیم غذایی نرمی داشته باشید. از دندانپزشکتان بخواهید تا در خصوص رژیم غذایی روز های آینده شما را راهنمایی کند.

 

دکتر سحر میرآبا با بیش از 8 سال سابقه در زمینه دندان پزشکی مخصوصا زیبایی، با بهره گیری از بهترین تجهیزات و مناسب ترین مواد در محیطی کاملا بهداشتی آماده ارائه خدمات به شما زیبا جویان عزیز از سراسر کشور می باشد. برای اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید: 02166375732 – 09100806916