سحر میرآبا
بلیچینگ دندان

بلیچینگ

امروزه با پیشرفت های حاصل شده در دندانپزشکی، داشتن لبخندی زیبا از همیشه آسان تر شده است. راه های درمانی زیادی پیش روی افرادی است که می خواهند دندان های زرد رنگ یا بد شکل خود را به مروارید های درخشان تبدیل کنند.

چه عواملی باعث زرد شدن دندان ها می شود؟

عواملی مانند استعامل دخانیات، رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان، رژیم غذایی نامناسب ومصرف نوشیدنی های حاوی قند می تواند باعث زرد شدن دندان های شما شود. زیرا با مصرف این مواد لکه های زرد رنگی روی دندان تشکیل می شود.

دندان ها از دو بخش مینا و عاج تشکیل شده اند. مینای قسمتی است که روی عاج دندان قرار دارد و باعث سفیدی و شفافیت دندان ها می شود. رنگ عاج دندان ها زرد است. با گذشت زمان ضخامت مینای دندان کاهش می یابد و موجب نمایان شدن رنگ عاج می شود. همچنین روی سطح دندان منافذ متعددی وجود دارد که رنگ مواد خوراکی را به خود می گیرد و عادات بد غذایی به سادگی می تواند رنگ دندان ها را تغییر دهد.

متاسفانه امکان سفید کردن دندان ها با استفاده از تکنیک های خانگی وجود ندارد و این تکنیک ها ممکن است در افرادی که دندان های حساسی دارند، موجب آسیب به دندان ها بشوند. بهترین راه برای سفید شدن همیشگی دندان ها، بیلیچینگ است. این روش می تواند باعث زیبا تر و درخشان تر شدن دندان های شما شود.

چرا باید دندان هایمان را سفید کنیم؟

سفید کردن دندان ها باعث افزایش جذابیت لبخند شما شده و اعتماد به نفستان را بالاتر می برد؛ همچنین باعث می شود احساس آراستگی و زیبایی بیشتری داشته باشید. بلیچینگ دندان یکی از روش های سفید کردن دندان و اصلاح طرح لبخند می باشد که به شما کمک می کند دندان های سفید تر و لبخند زیبا تری داشته باشید. این کار با کمک مواد و دستگاه های ویژه در مطب توسط دندانپزشک زیبایی انجام می شود.

بلیچینگ چیست؟

بلیچینگ دندان را میتوان به عنوان یکی از روش های اصلاح طرح لبخند محسوب کرد و یکی از اولین گزینه ها برای داشتن طرح لبخند زیبا در افراد است؛ زیرا طبق عقیده متخصصین این روش کم عارضه ترین و بی خطر ترین راه برای سفید کردن دندان ها می باشد.

مراحل انجام بلیچینگ

در روش بلیچینگ، ابتدا دندانپزشک دندان های شما را با محلول اسیدی آغشته کرده و بعد از آن یک ماده اکسید کننده به مینای دندان شما می زند. سپس دندان ها را در معرض نور شدید یا لیزر قرار می دهد. این روش طی 3 الی 4 جلسه صورت می گیرد و هر جلسه بین 30 تا 60 دقیقه طول می کشد. نتایج بلیچینگ بعد از یک هفته نمایان می شود. دندانپزشک برای جلوگیری از تماس مواد اکسید کننده با لثه، از ژل های محافظت کننده استفاده می کند.

چه کسانی می توانند از بلیچینگ برای سفید کردن دندان هایشان استفاده کنند؟

به طور کلی همه افراد می توانند از بلیچینگ استفاده کنند، اما ممکن است در موارد خاص، بلیچینگ برای بعضی افراد موثر نباشد. دندان پزشک با بررسی دقیق دندان های شما، مشخص می کند که آیا انجام بلیچینگ روی دندان های شما اثر بخش خواهد بود یا خیر.

بلیچینگ روی دندان های زرد نتایج خوبی دارد؛ روی دندان های متمایل به قهوه ای نتیجه کمتری دارد و روی لکه های خاکستری و بنفش تاثیر ندارد. انجام این عمل روی دندان هایی که لکه های آبی رنگ متمایل به خاکستری دارند بسیار دشوار بوده و بعد از 6 ماه به احتمال زیاد، نیاز به بلیچینگ مجدد خواهند داشت. همچنین بلیچینگ روی دندان های پر کرده، روکش ها، لمینت و قسمت هایی از ریشه که در اثر تحلیل لثه زرد شده اند، هیچ تاثیری ندارد.

اقدامات پیش از انجام بلیچینگ

پیش از انجام بلیچینگ، اگر روی دندان های شما جرم وجود دارد، باید اقدام به جرم گیری کنید و اگر دندان پوسیده دارید آن ها را ترمیم کنید.

چه ماده ای برای بلیچینگ دندان استفاده می شود؟

ماده اصلی بلیچینگ پرکسید هدروژن بوده که به ساختار کریستالی مینای دندان وارد شده و با گذشت زمان رنگ دانه هایی که درون روزنه های مینا وجود دارند را اکسید می کند. بدین ترتیب رنگ عاج دندان نیز روشن تر می شود. نکته مهم این است که به دلیل شیمیایی بودن، این مواد نباید با لثه و یا صورت تماس داشته باشند.

اگر بلیچینگ دندان زیر نظر پزشک متخصص انجام شود، عوارض خاصی ایجاد نمی­کند. تنها ممکن است دندان ها تا مدت کمی حساس شوند که با تجویز خمیردندان های ضد حساسیت برطرف  می­شود.

مزایای بلیچینگ دندان

  1. بلیچینگ یکی از ساده ترین راه های سفید کردن دندان ها می باشد.
  2. این روش دوام و جوابدهی بالایی دارد.

مراقبت های بعد از بلیچینگ دندان

  • در اولین ساعات بعد از بلیچینگ، برای تمیز نمودن لثه خود از آب گرم استفاده کنید. برای جلوگیری از التهاب و درد، می توانید لثه خود را به آرامی ماساژ دهید.
  • از خوردن غذاها و استفاده از نوشیدنی های که دارای رنگ دانه هستند برای 24 ساعت خودداری کنید. برای اینکه سفیدی دندان های شما پایداری بیشتری داشته باشد، در صورت برخورد مواد رنگدانه دار با دندان هایتان، باید به سرعت نسبت به شستشوی دندان هایتان اقدام کنید.
  • از استعمال دخانیات خودداری کنید.
  • از مصرف غذاهای سرد و اسیدی خودداری کنید.
  • به بهداشت دهان و دندان خود اهمیت دهید. دندان های خود را روزی 2 بار با آب گرم بشویید. همچنین هنگام مسواک زدن از خمیر دندان ضد حساسیتی که دندانپزشک تان پیشنهاد کرده است استفاده کنید. سعی کنید تمام اصول بهداشتی را رعایت نمایید.
  • یک هفته پس از انجام بیلیچینگ به دندان پزشک خود مراجعه کنید تا بررسی های لازم را برروی دندان شما انجام دهد.

دوام بیلیچینگ

این امکان وجود دارد که اثر بیلیچینگ همیشگی نباشد و بعدها باز هم نیاز به بیلیچینگ مجدد داشته باشید؛ اما در بیشتر موارد اثر سفید کردن دندان ها تا چند سال باقی می ماند. آنچه باعث ماندگاری اثر بیلیچینگ می شود، رعایت توصیه های دندانپزشک و انجام مراقبت های بعد از بیلیچینگ است.

دکتر سحر میرآبا با بیش از 8 سال سابقه در زمینه دندان پزشکی مخصوصا زیبایی، با بهره گیری از بهترین تجهیزات و مناسب ترین مواد در محیطی کاملا بهداشتی آماده ارائه خدمات به شما زیبا جویان عزیز از سراسر کشور می باشد. برای اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید: 02166375732 – 09100806916