سحر میرآبا
ایمپلنت
Rate this post

با وجود روش ها و راه های نوین مراقبت از دندان، افراد زیادی در نقاط مختلف جهان از دندان درد رنج می برند. عمده این علل پوسیدگی دندان، بیماری پریودنتال (بیماری پریودنتال یا لثه معمولا بدلیل تجمع باکتری های ناشی از جرم دندان در دهان بوجود می آید.) یا صدمات مختلف است. برای چندین سال، تنها روش های درمانی برای دندان های از دست رفته، استفاده از پل ها و پروتزهای دندان بود، اما امروزه ایمپلنت دندان جایگزین مناسبی است.

ایمپلنت نوعی ریشه مصنوعی دندان است که جایگزین ریشه اصلی دندان در استخوان فک می باشد و معمولا از فلز تیتانیوم ساخته می شود. ایمپلنت به عنوان جایگاهی برای نگه داشتن و ثابت کردن یک دندان مصنوعی است. اباتمنت یا کانکتور، در قسمت بالای ایمپلنت دندان قرار گرفته یا درون آن جایگذاری می شود و دندان اصلی به آن متصل خواهد شد. سپس تاج و یک دندان همسان با دندان های طبیعی شما ساخته شده و کاشت دندان به پایان می رسد.

ایمپلنت های دندانی با جایگزینی ریشه های خراب شده دندان، قدرت و استحکام مورد نیاز را برای جویدن و خوردن، در اختیار افراد قرار می دهند؛ همچنین آن ها به تحریک و حفظ استخوان فک، جلوگیری از ریزش استخوان فک و حفظ ویژگی های صورت کمک می کنند.

مزایای ایمپلنت

نقاط مثبت ایمپلنت
نقاط مثبت ایمپلنت

یکی از اصلی ترین مزایای مهم ایمپلنت ها، ظاهر بسیار زیبا و طبیعی آن هاست چراکه به دندان های طبیعی بسیار شبیه هستند و از آنجا که در استخوان فک مستحکم و ثابت می شوند ماندگاری زیادی خواهند داشت. راحتی در گفتار بیمار از دیگر نقاط مثبت ایمپلنت است؛ دندان های شل شده با حرکت در دهان باعث ایجاد مشکلاتی در صحبت کردن افراد می شود، اما ایمپلنت به شما اعتماد به نفس بیشتری داده و لبخند بسیار زیبایی را به ارمغان می آورد. در نتیجه می توانید به بهترین شکل با دیگران ارتباط برقرار کنید.

در ادامه به دلیل اینکه یک عضو ثابت می باشند، مشکلات دندان ها و پروتزهای متحرک را بوجود نمی آورند و جزئی از دهان شما محسوب می شوند. در مواردی پروتزهای متحرک در هنگام غذا خوردن باعث ایجاد ناراحتی هایی می شوند، اما با این درمان شما می توانید غذاهای مورد علاقه خودتان را با لذت و بدون درد میل کنید. نکته مثبت دیگر ایمپلنت دندان طول عمر آن هاست؛ ایمپلنت های دندانی سال ها قابل استفاده خواهند بود و با مراقبت بیشتر که شامل رعایت بهداشت دهان و دندان است، ماندگاری آن ها افزایش می یابد. گفتنی است در پروتز متحرک، قابلیت جا به جایی وجود دارد اما ایمپلنت با پایه های محکم، بدون نیاز به چسب دندان و مشکلات دیگر راحتی را برای شما فراهم می سازد.

برای آشنایی با دندان مصنوعی و انواع آن، به این صفحه مراجعه نمایید.

اقدامات قبل از ایمپلنت دندان

آماده سازی قبل از ایمپلنت
آماده سازی قبل از ایمپلنت

پیش از اقدام به ایمپلنت، بایستی مشکلات اساسی بهداشت دهان و دندان را کنترل کرده و در صورت خرابی، آن ها را رفع نمود؛ مواردی مانند پوسیدگی دندان و بیماری لثه، درمان را بی تاثیر می کنند. متخصصان دندانپزشکی همواره به ترک استعمال دخانیات توصیه های الزامی دارند، زیرا افراد سیگاری نسبت به بقیه بیشتر با عدم موفقیت در کاشت دندان مواجه می شوند. سیگار کشیدن بر ساختار اصلی استخوان تأثیر می گذارد؛ این اثر گذاری در فرآیند ایمپلنت دندان به استخوان فک نتایج غیر معمولی را در پی خواهد داشت.

نکته بعدی که قبل از جراحی ایمپلنت باید مورد توجه قرار گیرد، شرایط پزشکی خاص مانند فشار خون بالا، سابقه سکته قلبی یا مغزی، سابقه پیوند عضو و… است؛ گاها نیاز به دریافت داروی خاصی می باشد و یا بایستی در میزان دوز داروهای مصرفی فعلی تغییراتی ایجاد شود و همچنین در مواردی که شخص به علت بیماری زمینه ای مانند مشکلات قلبی تحت نظر پزشک دیگری قرار دارد، نیاز به مشورت با پزشک مربوطه نیز وجود دارد.

قابل ذکر است ایمپلنت دندان در بارداری یکی از مواردی است که دندانپزشکان به شدت با انجام آن مخالف هستند و تا حد امکان از انجام ایمپلنت در این دوران پرهیز می کنند. زمانی که که متخصص از سلامت دهان و دندان شما اطمینان حاصل کرد، مراحل لازم برای کاشت دندان آغاز خواهند شد.

مراحل انجام ایمپلنت

مراحل اجرای ایمپلنت دندان
مراحل اجرای ایمپلنت دندان

متخصص دندانپزشکی، دهان و دندان شما را به دقت معاینه کرده و با کمک اشعه ایکس از سر، فک و دندان شما عکس می گیرد تا تشخیص دهد که کاشت دندان برای شما مناسب یا نامناسب است. در ادامه توضیحاتی درباره مراحل انجام ایمپلنت ارائه شده است.

آماده سازی فک برای کاشت

معمولا فرآیند کاشت دندان از یک پیچ از جنس تیتانیوم و یک تاج تشکیل شده است. یک سوراخ با قطر کوچک در محل فک ایجاد می شود تا فیکس ایمپلنت از جنس تیتانیوم در محل خود قرار گیرد. برای جلوگیری از آسیب رسانی به ساختارهای مهم فک و صورت مانند عصب های تحتانی فک پایین، بایستی دندانپزشک از مهارت بالایی برخوردار باشد.

محل قرارگیری

سوراخ اولیه در جای مناسب فک، به آرامی گشاد می شود تا پیچ ایمپلنت براحتی قرار داده شود. پس از آن، بافت لثه های اطراف محل دندان روی ایمپلنت محکم شده و یک پیچ محافظ در بالای آن قرار می گیرد تا لثه به بهبودی مناسبی دست یابد و استخوان سازی رخ دهد. بعد از گذشت شش ماه از بهبودی، متخصص دندانپزشکی نتایج فرآیند کاشت را بررسی می کند و یک پایه (محل نگهداری تاج یا دندان جایگزین) قرار می دهد. در بعضی موارد، امکان دارد طی مراحل ابتدایی پایه متصل شود؛ وقتی پایه در محل خود قرار گیرد، دندانپزشک یک تاج موقت یا نهایی تهیه می کند. تاج موقتی مانند الگویی می باشد که لثه در اطراف آن رشد کرده و در صورت طبیعی بودن، خودش را با آن شکل می دهد. این مراحل با جایگزینی تاج موقتی با تاج نهایی به اتمام می رسد.

بهبودی و مراقبت های بعد از ایمپلنت

توصیه های بعد از ایمپلنت
توصیه های بعد از ایمپلنت

روند بهبودی ایمپلنت دندان به علل گوناگونی وابسته است که یکی از آن ها شامل اقدامات درمانی پس از جراحی است. همچنین پس از قرارگیری ایمپلنت، حفظ و رعایت بهداشت دهان و دندان به شما کمک می کند تا ساختار استخوان و ایمپلنت همسان شوند. نخ دندان یکی از موارد مهم این نکات بهداشتی است؛ اگر ایمپلنت و اطراف آن تمیز نباشد، امکان عفونت افزایش می یابد.

بعد از ایمپلنت در لثه و صورت ممکن است علائمی مانند تورم، خونریزی جزئی و کبودی محل کاشت رخ دهند؛ متخصص دندانپزشکی نیز در جهت بهبودی این مشکلات مسکن ها و داروهایی را تجویز خواهد کرد. همچنین طبق گفته های قبلی، توصیه دندانپزشکان این است که استعمال دخانیات در بعد از جراحی نیز تاثیرات منفی خود را می گذارد.

در ادامه به مدت 5 تا 7 روز پس از جراحی، بایستی از غذاهای نرم و مایعات استفاده کرد؛ شاید داشتن بخیه این فرآیند را دشوار کند، اما معمولا از بخیه های جذبی استفاده می شود یا دندانپزشک آن ها را جدا می کند. به این موضوع باید توجه کرد تا زمانی که بیحسی از دهانتان رفع نشده، از خوردن و آشامیدن خوراکی های داغ پرهیز کنید، زیرا ممکن است بدون احساس خاصی خودتان را بسوزانید.

بعد از انجام پروتز های نهایی دندان مصنوعی همانند دندان های طبیعی خواهد بود و می توانید به طور عادی غذا بخورید. اگر پروتز یا ایمپلنت دچار آسیب شدند، متخصص دندانپزشکی می تواند آن ها را تعمیر یا تعویض کند. خوب است در ماه های بعد از جراحی، بصورت مرتب توسط دندانپزشک خود معاینه شوید تا در روند بهبودی مشکل خاصی بوجود نیاید.

علل از بین رفتن دندان ها

دلایل درآوردن دندان
دلایل درآوردن دندان

دلایل زیادی وجود دارند تا دندان ها از بین بروند. این عوامل شامل موارد زیر می باشند:

  • پوسیدگی دندان
  • خرابی ریشه و هسته دندان
  • بیماری های لثه
  • ضرب دیدگی دهان
  • ساییدگی بیش از حد
  • نقص مادرزادی

اگر دارای دندان های پوسیده یا خراب هستید باید قبل از ایمپلنت آن ها را درمان کنید، پس بهتر است درباره عصب کشی دندان اطلاعاتی داشته باشید.

عوارض بعد از ایمپلنت

مشکلات احتمالی بعد از ایمپلنت
مشکلات احتمالی بعد از ایمپلنت

عوارض جانبی مشکلاتی هستند که بعد از هر نوع جراحی اتفاق می افتند؛ مشکلاتی که معمولا پس از جراحی روی دندان ها اتفاق می افتد، خونریزی و واکنش به بیحسی یا بیهوشی است. رشته های عصبی موجود در صورت، به فک پایین متصل اند و این رشته های عصبی دندان ها، لثه و لب پایین شما را تحت پوشش قرار می دهند. اگر این اعصاب دچار آسیب شوند، امکان دارد در این نواحی احساس سوزش یا بیحسی موقت داشته باشید. همچنین احتمال احساس درد شدید در این نواحی نیز وجود دارد که عکس های رادیوگرافی و سی تی اسکن به متخصص معالج شما کمک می کنند تا محل رشته های عصبی در استخوان فک مشخص شوند و خطرات احتمالی به حداقل ممکن برساند.

قابل ذکر است در صورتی که ایمپلنت به درستی با استخوان فک ادغام نشده باشد، امکان شل شدن آن زیاد است. این مشکل معمولا دردی نخواهد داشت، اما باعث می شود ایمپلنت نتواند پروتز ها را پوشش دهد؛ در نتیجه مجددا به جراحی نیاز است. متخصصان دندانپزشکی همواره توصیه می کنند که به طور منظم ایمپلنت خود را چک کنید تا از سلامت آن مطمئن شوید.

ایمپلنت بهترین جایگزین؟!

این موضوع به شرایط استخوان فک وابسته است. متخصص دندانپزشکی، آزمایش های مخصوصی را تجویز می کند تا شرایط استخوان و لثه بررسی شود؛ اگر استخوان اندازه مناسبی نداشت یا از سلامت کافی برخوردار نبود، و لثه نیز قدرت لازم برای ایمپلنت را نداشت، ممکن است کاشت ایمپلنت امکان پذیر نباشد. در ادامه اگر سابقه شیمی درمانی یا رادیوتراپی داشته باشید و یا در حال حاضر این درمان ها را انجام می دهید، باید بدانید که درصد موفقیت ایمپلنت دندان پایین خواهد بود.

سوالات متداول

سوالات شما درباره ایمپلنت دندان
سوالات شما درباره ایمپلنت دندان

چرا بسیاری از افراد کاشت دندان را ترجیح می دهند؟

یکی از بهترین روش های جایگزینی دندان های از دست رفته، ایمپلنت است که ظاهری طبیعی و زیبا به دندان ها می بخشد. بر خلاف سایر تکنیک های جایگزینی، ایمپلنت های دندانی هنگام حرف زدن، خندیدن، خورد و خوراک و… دچار لقی یا لغزش نمی شوند.

چه کسی ایمپلنت را انجام می دهد؟

پریودنتیست یا متخصص فک و صورت، که به جراحان دهان و دندان نیز شناخته می شوند. این متخصصان تاج، پل و دندان مصنوعی را روی ایمپلنت ها قرار می دهند.

چه کسانی می توانند کاشت دندان انجام دهند؟

در ابتدا داشتن سلامت بدنی مناسب برای عمل های دندانپزشکی نیاز است؛ در ادامه برخورداری از لثه های سالم و اندازه مناسب استخوان های فک برای نگهداری ایمپلنت، کار را برای شما هموارتر می سازد. چنانچه استخوان فک شما کوچک شده یا به طور طبیعی رشد نکرده است، شاید به یک پیوند استخوان برای تجمع استخوان ها نیاز داشته باشید؛ پیوند استخوان توسط متخصص دندانپزشکی تایید می شود و می بایست پس از آن اقدام نمایید.

آیا ایمپلنت ها ایمن هستند و چه مدت دوام می آورند؟

ایمپلنت یک روش ایمن و ثابت برای کاشت دندان است. اگر در مراقبت از آن ها بطور دقیق و جدی عمل کنیم مانند دندان های طبیعی دوام و ماندگاری بیشتری خواهند داشت. قابل ذکر است اگر استخوانی که ایمپلنت روی آن قرار می گیرد محکم و سالم باشد، به مدت چندین سال عمر خواهد کرد.

تضمین زیبایی دندان های شما با ایمپلنت
تضمین زیبایی دندان های شما با ایمپلنت

سخن پایانی

ایمپلنت های دندانی ریشه های یک دندان مصنوعی هستند، که در حمایت از ترمیم دندان یا دندان های از دست رفته کاربرد دارند و به توقف یا جلوگیری از تحلیل رفتن استخوان فک کمک می کنند. دکتر سحر میرآبا با بیش از 8 سال سابقه در زمینه دندان پزشکی مخصوصا زیبایی، با بهره گیری از بهترین تجهیزات و مناسب ترین مواد در محیطی کاملا بهداشتی آماده ارائه خدمات به شما زیبا جویان عزیز از سراسر کشور می باشد. برای سوالات، اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید: 02166375732 – 09100806916

از اشتراک گذاری سوالات، انتقادات و پیشنهادات خود در قسمت نظرات متشکریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.