سحر میرآبا

کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت دندان
Rate this post

علاوه بر سلامت دهان و دندان، زیبایی دندان ها نیز از اهمیت بالایی برخوردار است؛ زیرا بیشتر زیبایی دندان ها در لبخند هایی است که بر لب می آوریم. داشتن دندان هایی سفید و هماهنگ در عین سالم بودن، همواره اعتماد به نفس فرد را افزایش می دهد، اما داشتن دندان های ناسالم، پوسیده و غیر یکسان از اعتماد به نفس فرد می کاهد. برای آشنایی بیشتر درباره کامپوزیت دندان در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

خرابی های دندان یا جرم های دندان تاثیر بسزایی در لبخند شما خواهد داشت. چرک های ناشی از مواد خوراکی که در طولانی مدت نشانه های آن باقی می ماند، آسیب هایی که باعث شکستن دندان می شوند، جدا شدن قسمتی از دندان بر اثر شکستگی یا پوسیدگی، مجموعه اتفاقاتی هستند که باعث می شود فرد به دنبال راه هایی برای ترمیم و جلوگیری از ادامه پیدا کردن آن ها باشد. یکی از این راه ها کامپوزیت دندان است.

گفتنی است در عصر امروزی با توجه به پیشرفت تکنولوژی و پدید آمدن فناوری های جدید در علم دندان پزشکی، فراهم کردن یک لبخند زیبا غیر ممکن نیست. شما می توانید با توجه به وضعیت دهان و دندان و شرایط مالی خود، در جهت بهبود سلامتی و زیبایی دندان هایتان اقدام کنید. همچنین روش ها و راه های متفاوتی برای زیبا سازی دندان ها وجود دارند که فرد می تواند با در نظر داشتن شرایط خویش یکی را انتخاب کند.

زیبایی دندان ها
زیبایی دندان ها با کامپوزیت

راز زیبایی دندان ها

ترکیبات کامپوزیت ها به نحوی است که در صورت مخلوط شدن با یکدیگر، باعث شکل گیری یک ماده دندانی انعطاف پذیر و مقاوم می شوند. از اجزای سازنده کامپوزیت می توان به مواد پر کننده اشاره کرد که معمولا با ترکیبی از پلاستیک، پودر شیشه غیر سمی، قطعات سرامیکی و رنگ دندان تهیه می شود. این مواد در ماتریس رزین قرار گرفته تا سختی کامپوزیت را بدست بیاورند. ماده کامپوزیت در حالت عادی به شکل خمیر است و در بسته بندی های سرنگی تیره رنگ به دست ما می رسد. یکی از ویژگی های کامپوزیت این است که با قرار گرفتن در معرض نور، جنس خمیری آن سفت و سخت خواهد شد. این مواد در ترمیم دندان های خراب یا شکسته استفاده می شوند و مقاومت لازم را به این ناحیه بر می گردانند.

ارزیابی دندانپزشک

طبق نظر و ارزیابی پزشکان همه کامپوزیت ها یکسان نیستند و تفاوت میان آن ها در دو ویژگی کلیدی است. یکی عملکرد مکانیکی، یعنی شیوه عملکرد کامپوزیت که به میزان مقاومت آن، نحوه سایش در دهان و چسبندگی آن ها اشاره دارد و دیگری زیبایی کامپوزیت که به بیان ساده تر به ظاهر و زیبایی مواد اشاره دارد. امروزه کامپوزیت دندان کاربرد زیادی مخصوصا در زمینه ترمیم و زیبایی در دندانپزشکی دارد، همچنین معروف ترین کاربرد آن پر کردن دندان ها برای جلوگیری از پوسیدگی است. ترکیبات دیگری هم برای پر کردن دندان ها مانند طلا، آمالگام و… وجود دارد که شاید دیده باشید.

اگر دندان های جلویی شما دچار خرابی یا آسیب شده باشند، بهتر است تنها از کامپوزیت برای زیبایی و رفع این مشکل استفاده کنید. در ترمیم دندان، این ماده بسیار مفید و کاربردی است بصورتی که حتی در ارتودنسی برای اتصال براکت به دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه به ارزیابی های صورت گرفته از دندانپزشکان، بیشترین و محبوب ترین کاربرد کامپوزیت دندان، پر کردن، ترمیم دندان های آسیب دیده و رفع عیب های ظاهری روی دندان های جلویی یا پشتی است. بیشتر افراد به دلیل زیبایی طبیعی از آن استقبال می کنند.

همچنین این مواد در فرآیندی با نام اصلاح طرح لبخند برای رفع عیوب ظاهری دندان بکار گرفته می شود که به آن کامپوزیت ونیر می گویند. هم رنگ بودن کامپوزیت با دندان های طبیعی و مشابه بودن به دندان اصلی، باعث شده است برای ترمیم و رفع پوسیدگی در دندان های قرار گرفته در طرح لبخند، از آن استفاده شود. قابل ذکر است به دلیل تکنولوژی کامپوزیتی نانو، مواد کامپوزیتی از کیفیت بالایی برخوردار هستند و به همین راحتی ها فرسوده نمی شود.

مزایای پر کردن کامپوزیت

مزایای کامپوزیت دندان
مزایای کامپوزیت دندان

دلایل زیادی برای محبوبیت کامپوزیت دندان وجود دارد که حدود 50 سال است در میان مردم جهان جا افتاده است. در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

  • افزایش طول عمر دندان: در صورت آسیب یا خرابی دندان ها، با عدم پر کردن دندان احتمال پوسیدگی زود هنگام آن فراهم می شود که در نتیجه باید آن را به کلی جدا کرد. این عمل جدایی، علاوه بر هزینه بالا، زمان بهبودی طولانی تری نیز دارد. با استفاده از کامپوزیت دندان دیگر نیاز به کشیدن کامل دندان نیست.
  • طبیعی بودن رنگ کامپوزیت: از نظر زیبایی بسیاری از افراد کامپوزیت را انتخاب می کنند چرا که هم رنگ سایر دندان ها ساخته می شود و تفاوت رنگی دیده نمی شود. همچنین باعث می شود، دندان ها بیشتر از مواد آمالگام دیده شوند.
  • کامپوزیت دندان در به حداقل رساندن پوسیدگی دندان و عفونت های خطرناک ناشی از آن، تاثیر قابل توجهی خواهد گذاشت.
  • در مواردی همچون ترک برداشتن، پوسیدگی، شکستگی دندان و… از پر کردگی کامپوزیت برای ترمیم استفاده می شود؛ به این صورت که قسمت آسیب دیده دندان جدا می شود و با کامپوزیت پر می شود. پس چنان چه در اتفاقاتی دچار لب پر شدن یا شکستگی دندان شدید، جای نگرانی نیست چون اصلاح و ترمیم آن به رنگ طبیعی دندان های دیگر وجود خواهد داشت.
  • افرادی که از دندانپزشکی می ترسند، باید بدانند کامپوزیت کار بسیار ساده ای است و به سرعت انجام می گیرد. در روشی که از آمالگام بهره گرفته می شود قسمت زیادی از دندان جدا می شود که باعث ضعف در خود دندان خواهد شد. اما در کامپوزیت بخش کم تری از دندان برداشته می شود که باعث ماندگاری قوت اصلی خود دندان خواهد شد.

اتصال به دندان اصلی

یکی دیگر از نکات مورد توجه در کامپوزیت دندان، اتصال آن ها به دندان اصلی شماست. این اتصال باید به گونه ای انجام شود که به دندان های کناری هیچ آسیبی وارد نکند. مدت زمان معالجه در یک جلسه به اتمام می رسد و زمان بسیار کمی را به خود اختصاص می دهد. هنگامی که شما وارد مطب می شوید، دندان شما توسط یک ماده باندینگ آماده سازی می شود. این ماده در ابتدا روی دندان قرار می گیرد سپس به کامپوزیت ونیر چسبیده و به دندان طبیعی پیوند می خورد. وظیفه این ماده افزایش قدرت و استحکام دندان هاست. در حقیقت ونیر کامپوزیت دندان ها مراحلی ساده و نتایج زیبایی دارد. همچنین به سرعت انجام می شود و علاوه بر عدم حس کردن درد، برگشت پذیر است.

بهترین کامپوزیت برای دندان

مناسب ترین کامپوزیت
بهترین کامپوزیت برای دندان

امروزه انواع زیادی از کامپوزیت ها در بازار یافت می شوند که هر کدام کاربرد مختص به خودشان را دارند و ترکیبات تشکیل دهنده آن ها می تواند در مقاومتشان تأثیر بگذارد. تنها راه فهمیدن این که آیا یک کامپوزیت خاص برای شما مناسب است یا خیر، مشاوره گرفتن از یک متخصص در این زمینه است. با در میان گذاشتن اهداف و نیاز های خود با او، پس از بررسی تمامی ابعاد، دندانپزشک قادر خواهد بود کامپوزیت مناسب شما را با توجه به برند و رنگ مناسب، پیشنهاد بدهد.

طول عمر کامپوزیت چقدر است؟

ماندگاری کامپوزیت به‌ علل مختلفی‌ مانند جنس دندان ها، رعایت بهداشت و عادات غذایی مرتبط است. رعایت بهداشت در قبال دندان ها باعث افزایش طول ماندگاری کامپوزیت خواهد شد. همچنین جویدن خوردنی های سخت می تواند به دندان ها آسیب جدی وارد کند؛ اکثر دندانپزشکان پس از عمل جراحی، به همین دلیل به بیمار رژیم غذایی نیز ارائه می دهند که با در نظر گرفتن آن مصرف نوشیدنی ها و خوراکی هایی که در ایجاد رنگ و لکه تأثیر گذارند همانند چای یا قهوه، کنترل می شود.

البته گفتنی است مسواک زدن با مسواک ملایم و خمیر دندان های غیر ساینده از جمله عوامل مهمی است که می تواند طول عمر کامپوزیت ها را افزایش دهد. در صورتی که کامپوزیت به‌ نحو صحیح انجام شود و پس‌ از آن‌ بیمار نیز مراقبت های لازم را جدی بگیرد، می توان عنوان کرد که کامپوزیت جزو یکی‌ از مقاوم ترین درمان ها در حوزه دندانپزشکی محسوب می شود.

با گذشت سال ها و در نظر گرفتن روش ها و تکنیک های پیاده سازی کامپوزیت دندان، مقاومت و ماندگاری کامپوزیت افزایش یافته است. اما در مقایسه با روکش های پرسلن می توان مقاومت پایین تری را مشاهده کرد. امکان دارد بعد از چندین سال کامپوزیت هم مانند دندان های معمولی دچار لب پریدگی و یا شکستگی شود. با رعایت اصول و قوانین مراقبت از آن ها، انتظار می رود که به صورت میانگین 5 تا 7 سال دوام داشته باشند. پس از طی این مدت، فرد باید به فکر ترمیم و رسیدگی به کامپوزیت های خود باشد.

علل تعویض کامپوزیت

اگر به تدریج لثه ها به عقب رانده شوند و میان ریشه دندان و روکش فاصله ای پدیدار شود امکان بوجود آمدن لکه یا خطی ظریف به رنگ قهوه ای روی این حاشیه وجود دارد. با افزایش عمر و کهنه شدن کامپوزیت، در صورت تجربه فشار ناشی از فعالیت های روزانه مانند خورد و خوراک، ممکن است روکش‌ها خرد یا لب پر شوند. همچنین کامپوزیت ها در اثر تغییرات ناشی از درآوردن یا کشیدن دندان، متحمل فرسایش و پوسیدگی می شوند.

نکات مهم در مراقبت از دندان‌های کامپوزیت شده

نکات مراقبتی از کامپوزیت
نکات مراقبتی از کامپوزیت

حفظ بهداشت دهان و دندان، بعد از انجام عمل، یکی از نکاتی است که در افزایش طول عمر کامپوزیت از اهمیت بالایی برخوردار است. با آموختن روش صحیح مسواک زدن بعد از هر وعده غذایی و همچنین استفاده از نخ دندان، دندان هایتان را سالم نگه دارید. همچنین استفاده از خمیر دندان های ساینده توصیه نمی شود. در این رابطه می توانید از دندانپزشک خود مشورت بگیرید تا در جواب بهترین راه حل را پیشنهاد دهد. در برخی از مواقع توسط دندانپزشک استفاده از مسواک های برقی به بیمار توصیه می شود، تا از بهداشت دهان و دندان اطمینان خاطر داشته باشد.

استعمال دخانیات

پرهیز از استعمال دخانیات یکی از موارد بسیار مهم است که به روند بهبود کامپوزیت کمک زیادی می کند. تغییر رنگ تنها تاثیر سیگار بر کامپوزیت دندان نیست؛ یکی از مخرب ترین تاثیرات سیگار بر کامپوزیت، جدایی پیوند بین کامپوزیت و مینای دندان های شماست. به همین علت بعد از طی مدتی که به صورت مرتب اقدام به مصرف سیگار کردید، مشاهده خواهید کرد که لمینت یا کامپوزیت دندان شما جدا خواهد شد. دلیل این موضوع آن است که کامپوزیت های ونیر هیچ مقاومتی در برابر سیگار ندارند و همانطور که استعمال سیگار بر روی دندان های شما تاثیرگذار است، به همان شکل نیز باعث پوسیده شدن ونیر کامپوزیت شما می شود. دندانپزشکان و متخصصان مربوط به حوزه کامپوزیت معمولا توصیه می کنند قبل از نصب کامپوزیت حتما سیگار خود را ترک کنید.

مصرف خوراکی ها

در مصرف خوراکی ها و غذا ها باید حساسیت هایی را در پیش بگیرید؛ بریدن یا شکستن اشیاء با دندان ها، باز کردن درب بطری یا گاز گرفتن خوردنی های سفت بسیار آسیب پذیر است. دندانپزشکان توصیه می کنند در ابتدای دوران کامپوزیت که دندان ها در حال همسان سازی هستند، بیشتر از خوراکی های نرم مصرف شود. نوشیدن قهوه، چای و نوشابه های رنگی را کنترل کنید و از میزان آن بکاهید. پس از مصرف انواع سس های خوراکی و همچنین غذا های رنگ دار دندان های خود را مسواک بزنید؛ چرا که ترکیبات تشکیل دهنده کامپوزیت ها طبیعی بوده و همانند دندان های طبیعی ما، خاصیت تغییر رنگ دارند. پس حتما از مسواک استفاده کنید.

چنانچه در مراقبت‌ از آن ها کم کاری کنید، با بروز تغییر رنگ دچار نگرانی هایی خواهید شد. البته به طور طبیعی در گذر زمان در دندان ها تغییر رنگ را ملاحظه می کنید که این امر باعث می شود تا برای زیبا ماندن دندان ها و طرح لبخند، به رسیدگی نسبت به آن ها بپردازید. پس از طی کردن هفته های ابتدایی استراحت، محدودیتی در مصرف مواد خوراکی نخواهید داشت. مگر اینکه متخصص مواردی را برای شخص شما در نظر گرفته باشد که از مصرف آن ها باید پرهیز کنید.

دندان قروچه

افرادی هستند که از دندان قروچه (فردی که دندان هایش را به هم می ساید اما در حال جویدن چیزی نیست. این عادت در هنگام خواب چالش بزرگی است و کنترل آن سخت می باشد.) رنج می برند. بهتر است این افراد با مشورت از پزشکان متخصص بصورت حرفه ای این مشکل را برطرف کنند و یا با استفاده از ابزار هایی مانع از ساییدن دندان ها به یکدیگر شوند. در کل، اصطکاک زیاد دندان ها روی هم، می تواند آسیب جدی ای به کامپوزیت ها وارد کند.

فعالیت ورزشی

در صورت داشتن فعالیت ورزشی حرفه ای در زمینه خاصی و احتمال ضربه خوردن به فک یا دهان، حتما این موضوع را با پزشک خود در میان گذاشته و از محافظ دندان استفاده کنید. هر صدمه ای که به دندان های شما وارد شود، می تواند به کامپوزیت هم وارد شود.

محدودیت سنی!

افراد در همه سنین قادر به انجام این عمل زیبایی هستند، اما متخصصان دندانپزشکی تا قبل از 18 سالگی را توصیه نمی کنند، چرا که در سنین زیر هجده سال، استخوان فک در حال رشد است و احتمال تغییر شکل دادن کامپوزیت زیاد است. در شرایط ضروری که توسط دندانپزشک تایین می شود، امکان استفاده از کامپوزیت وجود دارد.

انواع مختلف رنگ کامپوزیت دندان

رنگ های کامپوزیت دندان
رنگ های کامپوزیت دندان

کامپوزیت ها و بخصوص کامپوزیت ونیرها طی سال های گذشته استقبال زیادی داشته اند و به عنوان یکی از بیشترین خواسته های زیبایی در کلینیک های دندانپزشکی، محسوب می شوند. در ابتدای استفاده از این روکش ها، لازم است رنگی مناسب، با نظر فرد و ارزیابی پزشک انتخاب شود. هر شخص با توجه به طیف رنگی انتخاب شده، برنامه ای مشخص برای کامپوزیت خود دریافت می کند. استفاده از طیف رنگی به شما قدرت بالایی در انتخاب رنگ دندان هایتان خواهد داد و در ایجاد ظاهری طبیعی تر کمک بسزایی می کند.

عموما روکش ها در چهار دسته رنگی قرار می گیرند که شامل رنگ های؛ زرد مایل به قرمز، قهوه ای مایل به قرمز، خاکستری و خاکستری مایل به قرمز می باشد. در هر کدام از این دسته ها ۱۱ زیر مجموعه، برای شخصی سازی بیشتر بیمار وجود دارد. برخی از سیستم های رنگی دسته پنجم را پیاده سازی می کنند که آن ها را به سایه های بلیچ شده می شناسند. در این باره اکثر دندانپزشکان توصیه می کنند، روکش های دندانی باید دو سایه روشن تر از دندان های واقعی باشند تا نهایتاً ظاهری طبیعی تر برای دندان ها بوجود آید. اگر در انتخاب رنگ نظر خاصی داشته باشید، لازم است از دندانپزشک خود مشورت بگیرید، چرا که هدف از این کار برای هر بیماری متفاوت است، اما آن چیزی که اهمیت دارد، ظاهر واقعی دندان های شما در انتهای اتصال کامپوزیت ونیر ها است.

علل انتخاب رنگ

عوامل گوناگونی در انتخاب رنگ تأثیرگذار هستند، که یکی از آن ها ظاهر طبیعی دندان هاست. رنگ های به شدت سفید، ظاهر طبیعی دندان ها را از بین می برند چرا که دندان های طبیعی هم پس از گذشت زمان، رنگ خود را از دست می دهند. عامل دیگری که وجود دارد، فرم صورت شماست. برای صورت های بیضی شکل، خوب است از دندان های مربعی استفاده شود، چون صورت را تو پر تر نشان می دهند. اگر فرم صورت مانند قلب باشد، استفاده از دندان های گرد و کوتاه پیشنهاد می شود. از دندان های کشیده، برای چهره های گرد نیز می توان استفاده کرد.

نقش تخصص دندان پزشکی در موفقیت کامپوزیت

کامپوزیت و دندان پزشک
نقش دندان پزشک در کامپوزیت

با توجه به اینکه تمامی مراحل انجام کامپوزیت و اصلاح طرح لبخند تنها در یک جلسه انجام می شود، مهارت، دقت و تجربه دندانپزشک در این زمینه بسیار مهم است. برای نمونه ایجاد فرم طبیعی دندان و بهره مندی از تکنیک زیرسازی، با انجام دو لایه کامپوزیت، از مواردی است که درخشانی و تمیزی کامپوزیت را به دندان‌های طبیعی بسیار نزدیک می کند.

مشکلات کامپوزیت دندان

در صورتی که کامپوزیت به صورت غیر اصولی انجام شود، تبعات زیر را در پی خواهد داشت:

  • گیر غذایی
  • التهاب لثه
  • پوسیدگی
  • بوی دهان

خواسته بیمار!

باید دانست که انجام لمینت یا کامپوزیت دندان به سادگی نقاشی روی کاغذ نیست، یعنی آنچنان ساده نیست که دندانپزشک تنها طبق نظر بیمار عمل کند! این درمان ها محدودیت های زیادی دارند، و باید دانست که بعضی از خواسته های بیماران قابل پیاده سازی نیستند. پس قبل از اقدام به لمینت یا کامپوزیت دندان، مشکلات و خواسته های خود را بطور کاملا واضح با دندانپزشک در میان بگذارید تا بهترین راه را به شما نشان دهد؛ دندانپزشک باید کاملا با انتظار بیمار آشنا باشد تا بتواند به درستی تصمیم گیری کند. خوب است پیش از هر عمل جراحی زیبایی، احساسی تصیمیم گیری نکنید و تمام زوایای آن را بررسی کنید. اگر احساسی جراحی کنید و انتظار شما را برآورده نکند، قطعا مشکلات و گرفتاری های زیادی، هم برای دندانپزشک و هم برای بیمار در پی خواهد داشت.

یکی از موضوعاتی که در عمل های زیبایی دندان مطرح است تعداد دندان های نیازمند عمل است. در این باره اصل و قاعده خاصی وجود ندارد و بستگی به شرایط دندان های هر فرد و انتظار او از عمل زیبایی دارد. بعضی مشکلات با درمان یک یا چند دندان قابل حل هستند و گاهی کل دندان های طرح لبخند نیازمند به اصلاح هستند. اما در درمان های زیبایی، ناحیه طرح لبخند شامل ۸ تا ۱۰ دندان در قوس فک می شود که به مواردی مانند فرم و قوس فک، فرم لب و دهان، موقعیت فک هم بستگی دارد.

قیمت کامپوزیت

هزینه کامپوزیت دندان
هزینه کامپوزیت دندان

هزینه تمام شده بستگی به کیفیت ترکیبات به کار رفته در کامپوزیت دارد، برای مثال سرامیک مورد استفاده در لمینت هزینه بالاتری نسبت به رزین کامپوزیت دارد. سطح عمل انتخاب شده توسط دندانپزشک، ضخامت دندان ها، تعداد دندان هایی که نیاز به درمان دارند، تجربه و مهارت، مواردی هستند که می توانند بر هزینه ها تاثیرگذار باشند. پایین ترین هزینه ها مربوط به کامپوزیت ونیر می باشد که به نسبت هزینه های لمینت تقریبا نصف است. یکی از علل پایین بودن قیمت ونیر کامپوزیت این است که، ونیر دندان در مطب پزشک تهیه می شود و بر خلاف لمینت دندان که در دو جلسه صورت می گیرد، فقط در یک جلسه به پایان می رسد. البته کامپوزیت ماندگاری لمینت را نخواهد داشت و در شرایط خوشبینانه، بین 5 تا 7 سال می باشد که بعد از آن، مجددا نیاز به رسیدگی دارد.

پیشنهاد ما

اما پیشنهاد ما مشاوره با دندانپزشك مورد اعتمادتان است تا درمان هاى ضروری با در نظر گرفتن میزان آسیب ها، اولويت بندى و زودتر انجام شود و موارد غیر اورژانسی را نیز با تأخیر انجام دهد تا از روند رو به جلوی مشکلات جلوگیری شود. دکتر سحر میرآبا با بیش از 8 سال سابقه در زمینه دندان پزشکی مخصوصا زیبایی، با بهره گیری از بهترین تجهیزات و مناسب ترین مواد در محیطی کاملا بهداشتی آماده ارائه خدمات به شما زیبا جویان عزیز از سراسر کشور می باشد. برای اطلاع از سایر خدمات زیبایی یا رزرو نوبت با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید: 02166375732 – 09100806916

سخن آخر

در این مطلب به چیستی کامپوزیت دندان و بررسی اصلاح طرح لبخند با استفاده از کامپوزیت پرداخته شد. این روش با توجه به اهمیت و میزان خاص بودن شرایط، کاربرد های زیادی دارد. اگر شما دچار مشکلاتی نظیر ساییدگی دندان، فاصله بین دندان ها، لب پر شدن دندان و… هستید، استفاده از کامپوزیت پیشنهاد می شود. در این روش، دندانپزشک ابتدا شما را معاینه و بر اساس معیار های بدست آمده، نوع کامپوزیت را برای دندان هایتان مشخص می کند. همانطور که گفته شد تمام این اقدامات تنها در یک جلسه انجام می شود و این موضوع از مزیت های شاخص این شیوه درمانی است. دندان جزو مهم ترین قسمت هایی است که باعث زیبا تر شدن صورت و لبخند شما از هر زمان دیگر می شود، به همین علت مسائل مربوط به دندان هایتان را نادیده نگیرید و به صورت دوره ای برای معاینه اقدام کنید.

پیشنهاد می شود برای اطلاعات بیشتر درباره دندان پزشکی زیبایی اینجا کلیک کنید.

از دریافت نظرات شما بسیار خوشحال می شویم، همچنین می توانید با نظر دادن به دیگران کمک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.